Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jantar starý desítky milionů let ukrýval poklad: lebku nejmenšího dosud nalezeného dinosaura

Fosilie dinosaura v jantaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fosilie dinosaura v jantaru. | foto: Twitter.com/@CTVNews

Myanmar/Praha Nález zachovalé lebky v jantaru staré 99 milionů let, objevený v Myanmaru, podle vědců naznačuje, že jde o pozůstatky nejmenšího dosud neznámého ptačího dinosaura, který kdy byl objeven.

Hlavu měl menší než současný kolibřík, na délku měřila pouhých 14 milimetrů, délka jeho těla byla okolo 9 centimetrů bez ocasní části páteře, podlouhlá čelist připomínající zobák byla plná pilovitých zubů, vyboulené oči připomínaly ještěrku. Predátor, který se živil zejména hmyzem. Tak odborníci popisují Oculudentavise, pravěkého ptáka žijícího na přelomu spodní a svrchní křídy.

„Když jsem exemplář poprvé viděla, nemohla jsem tomu uvěřit, nikdy jsem nic takového nespatřila. Při pomyšlení na dinosaury si představujeme obrovské kostry, ale poslední dobou se paleontologie zcela mění, řekla pro CNN Jingmai O’Connorová z Ústavu paleontologie obratlovců a paleoantropologie Čínské akademie věd v Pekingu. Další paleontolog Lida Xing dodává, že rozmanitost dinosaurů je mimo lidskou představivost.

Podle paleontologů Oculudentavis měl více zubů než ostatní podobní jeho druhu. Nejvíce je však zaujaly jeho oči, které se podobaly sovím. Oči pravěkého tvora ale směřovaly spíše do stran než dopředu a vyčnívaly, jde o typ vizuálního systému, který nepoužívá žádný jiný dinosaurus ani současné zvířecí druhy (pozn. red - jak vypadala zachovalá fosilie i domnělý vzhled nejmenšího dinosaura lze vidět na přiloženém videu).

Jíl, bahno a písek v sedimentech zbytky fosilií malých zvířat může zničit, ale jantar, který se tvoří z pryskyřice jehličnatých stromů, umožňuje jejich uchování. „Když máte zvíře uchované v jantaru, vypadá poté, jako kdyby právě včera zemřelo,“ řekla O’Connorová.

Podle Davida Grimaldiho z Amerického muzea přírodní historie je Myanmar svými jantarovými ložisky známý, dokonce se tam i těží. Myanmar se tak již několikrát stal nalezištěm mnoha starých rostlin, hmyzu, hub a v poslední době právě i dinosaurů. 

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!