Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Japonská kapsle se vzorky z asteroidu Rjuga se úspěšně vrátila na Zemi a vědci ji vyzvedli z pouště

Kapsle, která přinesla na Zemi vzorky z asteroidu Rjuga. foto: ČTK

Tokio - Japonská vesmírná agentura oznámila, že její pátrací tým vybavený helikoptérou se dostal ke kapsli, která přinesla na Zemi vzorky z asteroidu Rjuga. Kapsle se předtím oddělila od sondy Hajabusa 2 a v sobotu SEČ přistála na poušti v jižní Austrálii, jak bylo plánováno. Materiál odebraný na asteroidu by mohl pomoci vysvětlit vznik života na naší planetě, napsala agentura AP.
  20:45aktualizováno  6. prosince 11:01

„Úkol přebrání kapsle na místě přistání byl dokončen,“ informovala japonská vesmírná agentura JAXA na Twitteru asi čtyři hodiny po oznámení přistání. Kapsle se při svém návratu do zemské atmosféry proměnila v zářící ohnivou kouli, která byla pozorovatelná několik sekund, když se její ochranný štít rozžhavil při teplotě dosahující asi 3000 stupňů Celsia, popsali odborníci z agentury JAXA. Její bezpečné dosednutí pak zajistil padák.

Kapsle s cenným materiálem bude z Austrálie převezena do Japonska, kde bude teprve otevřena. Vědci si od průzkumu vzorků asteroidu slibují, že jim pomůže objasnit vývoj Sluneční soustavy a vznik života na Zemi. 

Návrat kapsle se vzorky z asteroidu na Zemi.
Kapsle dopadla do pouště v jižní Austrálii.

Sonda Hajabusa 2 odstartovala z Japonska v roce 2014 a k asteroidu Rjuga, který je vzdálen 300 milionů kilometrů od Země a jehož stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, cestovala tři a půl roku. Vzorky asteroidu začala odebírat v roce 2019 a v loňském roce také zahájila cestu zpět k Zemi.

Na asteroidu sonda odebrala vzorky o celkové váze asi jednoho gramu. Vědci si slibují, že materiál, který není dotčen kosmickým zářením a dalšími externími vlivy, jim pomůže objasnit počátky Sluneční soustavy a možnost vzniku života na Zemi. Výzkum se zaměří především na stopy organických látek ve vzorku.

Vědci se domnívají, že původně byla Země příliš blízko Slunci, než aby se na ní mohla vyskytovat voda. Podle této hypotézy byla voda a další organické látky dodány na Zem poté, co se vzdálila od Slunce a ochladila, meteority podobnými jako Rjuga, uvedla agentura Kjódó.

Po úspěšném vypuštění kapsle se sonda Hajabusa 2 vydá k malému asteroidu s názvem 1998KY26. Odhaduje se, že cesta potrvá deset let. Cílem výzkumu bude mimo jiné nalézt způsoby, jak se vyhnout střetům meteoritů se Zemí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!