Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nesmíme zapomínat na příběhy z minulosti, říkají Fantazáci

Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. | foto: Think Big

Jak se žilo v minulém století v Čechách a na co člověk rád vzpomíná? To chtěla zjistit skupina mladých lidí z Jeřišna u Havlíčkova Brodu. Natočili rozhovory se seniory a jejich životní osudy nyní představují v knize Povídej mi.

„Známe se s kamarády od dětství, všichni jsme z vesnice. Když nám bylo patnáct, napadlo nás, že podnikneme něco pro ostatní. Každý rok organizujeme akce pro všechny generace. Hodně jsme se báli, co se s naší partou stane, až odejdeme na studia, ale naštěstí se nic nezměnilo. Každý žijeme jinde, ale stále nás to táhne domů,“ vzpomíná Leoš, který s kamarády založil občanské sdružení Fantazáci.

Historky ze života
Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí. Přemýšleli, jak propojit svět mladší a starší generace.

Sto osmdesát mladých výtvarníků se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

Sto osmdesát mladých výtvarníků se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

„Každý z nás rád poslouchá historky ze života. Ty současné známe, ale jak se žilo před lety u nás v kraji? Oslovili jsme dva domovy pro seniory v Havlíčkově Brodě, zda by nám jejich obyvatelé vyprávěli něco o sobě. Nejdřív to bylo spíš jen oťukávání, ale brzy jsme si povídali jako dobří kamarádi bez ohledu na věkový rozdíl. Jsem vděčný za to, že nám svěřili své osudy. Až díky jejich vyprávění jsme si uvědomili, jak moc se život v Čechách změnil v průběhu minulého století. Žilo se určitě v pomalejším rytmu než teď, určitě neměli tolik techniky nebo tolik možností cestovat, jako máme dnes,“ vysvětluje Leoš.

Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. Sto osmdesát mladých výtvarníků ze základních uměleckých škol se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí.

Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí.

„Někdy se dětem příběh líbil natolik, že k němu nakreslily dvacet obrázků. Nyní můžeme díky programu Think Big od Nadace Telefónica vydat knihu, kterou pokřtíme 14. prosince v domově seniorů v Havlíčkově Brodě. Na křtu se senioři poprvé setkají s autory obrázků. A možná si i budou povídat o tom, jak příběhy stále žijí, v našich vzpomínkách,“ dodává.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....