Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Jsem Harald Hitler‘. Úřady pátrají v rodném městě nacistického vůdce po ‚dvojníkovi‘

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

BRAUNAU/PRAHA Rakouské úřady vyšetřují zajímavý případ. V rodném městě Adolfa Hitlera chodí po ulicích muž, který se vydává za nacistického vůdce. Podobu Hitlera má prý zvládnutou téměř dokonale. Nechybí mu typický knír, účes a vojenské oblečení, takže působí jako Hitlerova věrná kopie.

Kontroverzní záliba by se ale neznámému muži nemusela vyplatit. Velebit Hitlera nebo nacisty totiž rakouské zákony klasifikují jako zločin.

Prokuratura v minulých dnech oznámila, že věk muže odhaduje na 25 až 30 let. Podle dostupných informací původně žil ve Štýrsku a až později přesídlil do příhraničního města Braunau, ve kterém se nacistický vůdce narodil.

Jak uvádí místní média, Hitlerův dvojník naposledy zašel do knihkupectví, ve kterém si prohlížel časopisy o druhé světové válce. Později ještě přesídlil do baru, kde se představil jako Harald Hitler.

„Často jsem viděl toho pána v Braunau a jsem zvědavý, jestli to něco znamená,“ sdělil tamějším novinám Oberoesterreichische Nachrichten obyvatel města. Jiní lidé naopak dosvědčují, že muže často spatřovali u domu, ve kterém se vůdce nacistického Německa narodil.

V prosinci loňského roku přitom rakouský parlament schválil vyvlastnění domu, ve kterém se Adolf Hitler 20. dubna 1889 narodil. Zákonodárci chtějí, aby byl objekt zbourán, a nepřitahoval tak neonacisty. Na místě má podle plánů následně vzniknout nová stavba, která by sloužila charitativním nebo administrativním účelům. Proti vyvlastnění se ale stále brání bývalá majitelka Gerlinda Pommerová.

Byl prázdný, nebyl na něm žádný nápis, žádná cedule, ale všichni věděli, o co...

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...