22. března 2017 5:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kamenný vrch v Brně ozdobily tisíce rozkvetlých konikleců

Koniklec velkokvětý je silně ohrožený rostlinný druh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koniklec velkokvětý je silně ohrožený rostlinný druh. | foto: ČTK

BRNO V záplavě fialových konikleců velkokvětých je v těchto dnech přírodní rezervace Kamenný vrch na okraji Brna. Ekologové uvádějí, že jich tam na dvanácti hektarech roste zhruba 50 000. Koniklec velkokvětý je silně ohrožený rostlinný druh a v České republice původně rostl pouze na jižní Moravě.

Podle ekologů je Kamenný vrch unikátní lokalitou. „Konikleců je tam opravdu záplava. Osobně je mám velmi ráda. Mají úžasné květy, zvláště třeba v kombinaci se sněhem nebo s rosou,“ řekla v úterý Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek.

Pro zájemce uspořádá Rezekvítek už v neděli v 15:00 komentovanou prohlídku rezervace, je třeba se na ni nahlásit přes webové stránky organizace. Exkurze představí nejen koniklece, ale i další rostliny. Na území je více než 250 druhů rostlin, z toho asi pětina patří mezi ohrožené.

Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě.

Kamenný vrch byl vyhlášen rezervací v roce 1978, a to právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Je jednou z mála typických stepních oblastí v republice. Jeho chlouba - koniklec velkokvětý - je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové.

ČTK