13. března 2017 6:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Antický sarkofág starý skoro 2000 let používali na zámku v Anglii jako květináč

Téměř dva tisíce let stará část sarkofágu už není nadále používána jako... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř dva tisíce let stará část sarkofágu už není nadále používána jako... | foto: BBC

LONDÝN Zbytek sarkofágu z antického Říma sloužil dvě staletí na zámku Blenheim Palace nedaleko Londýna jako obyčejný květináč. Možná až 1800 let starý artefakt zpozoroval až minulý rok během návštěvy odborník na starožitnosti, píše web britské BBC. V současnosti se již nález, jehož cena je odhadována na 300 000 liber (přes devět milionů korun) vyjímá na zvláštním podstavci uvnitř panství.

Dva metry dlouhý a 400 kilogramů vážící blok mramoru byl zřejmě přední stěnou starobylého sarkofágu . To, co k němu upoutalo pozornost nejmenovaného starožitníka, byly zejména zachovalé reliéfy dvou lvích hlav a postav Dionýsa, Herkula či Ariadny.

Na zámku Blenheim, kde se mimo jiné narodil a vyrůstal Winston Churchill, byl v té době použit jako součást velkého venkovního květináče s tulipány. Dnes je po pečlivé restauraci vystaven uvnitř paláce. „Doufáme, že zůstane v dobrém stavu a přežije po mnohá staletí,“ uvedla v prohlášení ředitelka zámku Kate Ballengerová.

Restaurační práce vedl Nicholas Banfield ze společnosti Cliveden Conservation. „Podařilo se nám mramor odšroubovat od olověné vany, ke které byl připevněn, a poté jej odvézt do dílny k očištění a stabilizaci,“ řekl. Dodal, že na to, v jakých podmínkách byl dílec uchováván, je ve skvělém stavu.

Blenheim Palace je součástí světového kulturního dědictví UNESCO a již tři sta let je sídlem vévodů z Marlborough. Antický sarkofág tam přivezl pátý vévoda z Marlborough, George Spencer-Churchill, prapradědeček britského válečného premiéra Churchilla. Není jasné, zda vévoda část římské hrobky koupil či dostal darem, ani kdo byl jejím předchozím majitelem.

Barnfield se na základě sochařského stylu a motivů domnívá, že sarkofág vznikl ve druhém století našeho letopočtu, pravděpodobně na objednávku někoho z vyšších pater starověkého Říma. „Takhle kvalitní jsem ještě neviděl,“ říká. „Je opravdu nádherný.“

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!