Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Člověk nic necítí, popsal volný pád rekordman Baumgartner

Kaskadér Baumgartner překonal jako první člověk rychlost zvuku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaskadér Baumgartner překonal jako první člověk rychlost zvuku | foto: Reuters

ROSWELL Rakušan Felix Baumgartner vystoupal do stratosféry a vyskočíl ze svého heilového balonu ve výšce 39 kilometrů. Jako první člověk na světě překonal ve volném pádu rychlost zvuku. Padák otevřel 15 000 metrů nad zemí a v pořádku doskočil na zem.

Rychlosti přes 1127,6 kilometru v hodině dosáhl podle televizních záběrů čtyřicet vteřin poté, co vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39 044 metrů. Podle agentury AP měl Baumgartner rychlost více než 1342 kilometrů v hodině.

"Milujeme tě Felixi," znělo sborově z komunikačního centra v moment, kdy kaskadér ve stratosféře vyskočil z modulu. V ten moment již překonal dva rekordy - výšce dosažené člověkem v balonu a ve výšce, ze které člověk seskočil. V momentě, kdy se mu začala zamlžovat helma, otevřel padák, a po 10 minutách přistál bezpečně na zem.

Bývalý rekordman mu asistoval

Baumgartner svým experimentem jako první člověk na světě překonal ve volném pádu rychlost zvuku. Časem kolem 5,5 minuty chtěl dosáhnout i nejdelšího volného pádu, což se mu ale nepovedlo. Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že je těžké popsat pocit, který člověk zažívá při tak rychlém pádu, protože to prý necítí a ani neví, jak rychle letí.

Baumgartner otevřel padák dříve, než se očekávalo, a proto oproti očekávání nevytvořil čtvrtý rekord - v délce volného pádu. Nadále tak platí výkon Joea Kittingera, který v roce 1960 letěl volným pádem čtyři minuty a 36 vteřin. Kittinger, jenž dosud držel také rekordy v dosažené rychlosti a v nejvyšší výšce, ze které člověk vyskočil, při nynějším experimentu působil jako Baumgartnerův poradce.

Skoku předcházelo přes dvě hodiny dlouhé stoupání balonu. Baumgartner původně plánoval start na 14:00 SELČ. Silný vítr nad Novým Mexikem si ale vyžádal několikahodinový odklad, protože by mohl poškodit balon.

Když balon přestal stoupat, Baumgartner vyrovnal tlak v kabině s vnějším prostředím a krátce po 20:00 SELČ vyskočil. Zhruba po 40 vteřinách dosáhl maximální rychlosti, poté ho začal zpomalovat hustší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po čtyřech minutách a devatenácti sekundách volného pádu Rakušan otevřel padák a ve 20:16 SELČ v pořádku přistál v Novém Mexiku.

Bývalý příslušník rakouské armády se riskantními kousky proslavil v minulosti už několikrát. Letos absolvoval dva cvičné seskoky z výšky 21 800 metrů a 29 610 metrů. Na rekordní skok se připravuje pět let. Rozpočet projektu organizátoři nezveřejnili. Podle médií ale náklady dosáhly asi 50 milionů eur (1,25 miliardy korun).

Dosavadní světový rekord ve skoku z výšky držel od 16. srpna 1960 americký letec Joe Kittinger, který seskočil z 31.330 metrů. Kittinger nyní patří mezi Baumgartnerovy poradce.

,

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...