Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Šílenost dokonána. Kaskadér letěl bez padáku ze 7620 metrů, dopadl do sítě. Rekord překonal o 7515 metrů

Lidé

  3:16aktualizováno  4:20
LOS ANGELES / PRAHA - Dosavadní maximum člověka, který skočil z výšky bez padáku, bylo 104,546 metru. Velezkušený parašutista a kaskadér Luke Aikins se rozhodl tenhle rekord „trochu“ vylepšit. V sobotu večer vyskočil nad Kalifornií z výšky 7620 metrů a o dvě minuty později po volném pádu přistál bezpečně v gumové záchranné síti. Světový rekord tak vylepšil o 7515,454 metru.

Luke Aikins přistál bezpečně v gumové síti po pádu z výšky 7620 metrů. foto: Fox Nnews

S padákem na zádech vyskočil z letadla už více než osmnácttisíckrát. Pomáhal spoustě skvělých parašutistů s jejich rekordními seskoky. Jako třeba Rakušanovi Felixi Baumgertnerovi, když v roce 2012 seskočil s padákem jako první člověk na světě ze stratosféry ve výšce 39 000 metrů.

Od soboty Luke Aikins, který je také známý jako filmový kaskadér, světovým rekordmanem on sám. Se třemi kolegy vyskočil z letadla ve výšce 25 000 stop (7620 metrů). Zatímco jeho kolegové v 5000 stopách otevřeli padák, on dál letěl volným pádem bez padáku a wingsuitu.

Luke Aikins kdysi pomáhal k rekordům jiným, teď má jeden on sám.

„Pokud bych nebyl nervózní, byl bych hloupý,“ řekl agentuře AP před seskokem. Jeho tým trénoval seskok pomocí figurín, které vážily stejně jako Aikins. Jedna z nich při pokusném seskoku prolétla sítem a v obrovské rychlosti narazila na zem. Netřeba dodávat, že kdyby takhle dopadl člověk, je okamžitě mrtvý.

Když jeho kamarád Chris Talley před dvěma lety přišel s nápadem, že by někdo mohl ze sedmí kilometrů vyskočit z letadla bez padáku, Aikinsovi se nápad okamžitě zalíbil. Tedy, ne že by on chtěl být oním člověkem. „Začal jsem se smát a řekl jsem, že je to skvělé. A že mu pomůžu najít někoho, kdo to udělá. Ale že to není pro mě, já mám ženu a syna, říkal jsem,“ líčil Aikins.

O pár týdnů později mu Talley řekl, že on je jediným parašutistou na světě, který to může udělat. Aikins se nakonec nechal přemluvit. Jeho seskok sledovala nyní celá rodina, kromě matky. „Všichni mě podporují, i máma mě podporuje, jen nepodporuje tenhle projekt,“ říkal na začátku týdne s úsměvem.

Aikins se v sobotu večer dokázal na poslední chvíli po pádu rychlostí zhruba 190 km/h přetočit bezpečně na záda a dopadl do gumové záchranné sítě o rozměrech cca 30x30 metrů, která byla napjatá ve výšce dvacetipatrové budovy.

O pár desítek sekund později z ní dvaačtyřicetiletý kaskadér vyběhl a objal svojí ženu. To už ho desítky milionů lidí sledovaly v mírně zpožděném přímém přenosu stanice Fox jako nového rekordmana...