Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kavárna dávala mužům 18procentní přirážku. Podnik se stal terčem kritiky a končí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

MELBOURNE Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech fungování zavře. Podnik, jehož záměrem bylo upozornit na rozdíly v platech mužů a žen, se stal terčem kritiky. Jeho majitelka ale uvedla, že to nebylo důvodem rozhodnutí kavárnu zavřít. Prý ji už pouze nechce provozovat.

Kavárna „se stala boxovacím pytlem, do kterého bušilo Melbourne i uživatelé internetu,“ uvedla na facebooku Alexandra O’Brienová, která předloni v létě kavárnu Handsome Her založila. Chtěla, aby se z ní stalo místo, kde se bude mluvit o ženách a jejich postavení ve společnosti. V neděli se v kavárně bude konat velká oslava na rozloučenou.

V jiném příspěvku O’Brienová napsala, že kavárna nekončí „kvůli jedu, který šíří misogynní (pociťující nenávist vůči ženám - pozn. redaktora) aktivisté za práva mužů“, ani kvůli tomu, že by špatně vydělávala. „Prodali jsme náš podnik, protože jsme mladé, vzdělané a vyrážíme za dalším dobrodružstvím,“ napsala O’Brienová.

Muži měli za nápoje a jídlo v kavárně platit částky o 18 procent vyšší jen jeden týden v měsíci, a navíc jedině tehdy, pokud sami chtěli. Jinak by majitelka kavárny měla problémy se zákonem, protože jak připomíná agentura DPA, Austrálie má přísné zákony proti diskriminaci. Peníze, které kavárna díky přirážce pro pány získala navíc, byly určeny na projekty týkající se ženské otázky.

Oznámení o ukončení činnosti kavárny na sociálních sítích podle BBC vyvolalo smíšené reakce: její příznivci dávali najevo zklamání, odpůrci naopak radost. Podle jedné studie, na níž se O’Brienová odvolávala, vydělávají muži v Austrálii o 18 procent více než ženy.

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Podle údajů ČSÚ medián mezd v loňském posledním čtvrtletí dosáhl u mužů 31 910 korun a u žen 26 490 korun. U mužů byla částka o pětinu vyšší. Ženy pracují v hůř odměňovaných oborech a na nižších pozicích, na vedoucí posty se dostávají obtížně. Často ale i na stejných místech a ve stejných profesích mívají méně peněz než jejich kolegové.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...