Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kavárna dávala mužům 18procentní přirážku. Podnik se stal terčem kritiky a končí

Magazín

  5:00
MELBOURNE - Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech fungování zavře. Podnik, jehož záměrem bylo upozornit na rozdíly v platech mužů a žen, se stal terčem kritiky. Jeho majitelka ale uvedla, že to nebylo důvodem rozhodnutí kavárnu zavřít. Prý ji už pouze nechce provozovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Kavárna „se stala boxovacím pytlem, do kterého bušilo Melbourne i uživatelé internetu,“ uvedla na facebooku Alexandra O’Brienová, která předloni v létě kavárnu Handsome Her založila. Chtěla, aby se z ní stalo místo, kde se bude mluvit o ženách a jejich postavení ve společnosti. V neděli se v kavárně bude konat velká oslava na rozloučenou.

V jiném příspěvku O’Brienová napsala, že kavárna nekončí „kvůli jedu, který šíří misogynní (pociťující nenávist vůči ženám - pozn. redaktora) aktivisté za práva mužů“, ani kvůli tomu, že by špatně vydělávala. „Prodali jsme náš podnik, protože jsme mladé, vzdělané a vyrážíme za dalším dobrodružstvím,“ napsala O’Brienová.

Muži měli za nápoje a jídlo v kavárně platit částky o 18 procent vyšší jen jeden týden v měsíci, a navíc jedině tehdy, pokud sami chtěli. Jinak by majitelka kavárny měla problémy se zákonem, protože jak připomíná agentura DPA, Austrálie má přísné zákony proti diskriminaci. Peníze, které kavárna díky přirážce pro pány získala navíc, byly určeny na projekty týkající se ženské otázky.

Oznámení o ukončení činnosti kavárny na sociálních sítích podle BBC vyvolalo smíšené reakce: její příznivci dávali najevo zklamání, odpůrci naopak radost. Podle jedné studie, na níž se O’Brienová odvolávala, vydělávají muži v Austrálii o 18 procent více než ženy.

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Podle údajů ČSÚ medián mezd v loňském posledním čtvrtletí dosáhl u mužů 31 910 korun a u žen 26 490 korun. U mužů byla částka o pětinu vyšší. Ženy pracují v hůř odměňovaných oborech a na nižších pozicích, na vedoucí posty se dostávají obtížně. Často ale i na stejných místech a ve stejných profesích mívají méně peněz než jejich kolegové.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat