Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kavárna s nevidomou obsluhou v Praze odstartuje turné po Česku

Magazín

  6:51
PRAHA - Kavárna potmě, ve které hosty obsluhují nevidomí kavárníci, v sobotu v Praze odstartuje letošní turné po Česku. Do poloviny září navštíví devět měst, v Praze bude dvakrát. Výtěžek tradičně půjde do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc zrakově postiženým.

Letošní otevření kavárny Potmě, ve které si hosté vyzkouší, jaké to je být nevidomým. foto: Anna Šolcová

„Kavárna potmě putuje po Česku již sedmým rokem, za tu dobu nevidomí kavárníci obsloužili přes 25 tisíc hostů a utržila pro nevidomé okolo pěti milionů korun,“ uvedl ředitel nadačního fondu Přemysl Filip.

Kavárna je umístěna v kloubovém nízkopodlažním autobusu. Je v ní zcela zatemněný prostor a role hostů a obsluhujících se v podstatě vymění. Lidé za nevšední zážitek a nápoj zaplatí 140 korun. V ceně je zahrnut hrneček s logem a přívěsek svítící ve tmě s motivem Světlušky. Na každém stole jsou také pastelky a papír, aby si návštěvníci mohli něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až venku.

Kavárna začne turné před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici jako součást oslav 95 let Českého rozhlasu. Otevírací doba kavárny je od 10:00 do 18:00. Dále zamíří do Zlína, Pardubic, Litomyšle, Ostravy, Uherského Hradiště, Oseka, Poděbrad, znovu do Prahy a své letošní turné zakončí v Jičíně.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat