27. ledna 2010 8:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Každá pátá americká domácnost údajně trpí hlady

Americká rodina na nákupech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká rodina na nákupech. | foto: Shutterstock

NEW YORK Ta zpráva zní neuvěřitelně, téměř jako z propagandistického Rudého práva v 80. letech: americké domácnosti často bojují s nedostatkem potravin. Středisko pro průzkum potravin uvedlo, že téměř každá pátá domácnost ve Spojených státech v roce 2009 alespoň jednou zažila, že neměla dost peněz, aby si koupila potřebné potraviny.

Středisko zároveň vyzvalo federální úřady, aby pomohly Američanům při zajišťování dostatku jídla.

"V Americe nejsou místa, kde by nebyl hlad," řekl Jim Veill z Food Research and Action Center. Americký prezident Barack Obama si stanovil cíl skončit s hladověním dětí do roku 2015. Před rokem podpořil zvýšení rozpočtu školních jídelen o další miliardu dolarů, aby zabránil tomu, že budou děti trpět hlady v důsledku hospodářské krize.

Průzkum veřejného mínění ukázal, že loni 18,2 procenta domácností přiznala potíže s nákupem potravin kvůli nedostatku peněz, uvádí skupina. To je více, než pro rok 2008 uváděla vláda, podle níž mělo problémy se zajištěním potravin 14,6 procenta domácností, což je 49 milionů lidí.

Hlad je všude

Jim Veill z Food Research and Action Center:
"V Americe nejsou místa, kde by nebyl hlad."

Americký prezident Barack Obama si stanovil cíl skončit s hladověním dětí do roku 2015.

Mezi domácnostmi s dětmi se loni s nedostatkem peněz na nákup potravin potýkalo 24,1 procenta domácností, zatímco mezi rodinami bez dětí to bylo 14,9 procenta.

Ve dvaceti státech dosahuje tento ukazatel 20 procent a více. Na předních místech v seznamu jsou jižní státy.

Tabulka byla sestavena na základě odpovědí na konkrétní otázku: Nastala v minulých 12 měsících situace, že jste neměli dost peněz na nákup potravin, které jste vy nebo vaše rodina potřebovali?

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!