18. září 2018 14:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdy vzniklo Československo? Někteří uznávali 14. říjen

NEPOUŽÍVAT! Československo nedáme! Shromáždění na obranu republiky se sešlo v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NEPOUŽÍVAT! Československo nedáme! Shromáždění na obranu republiky se sešlo v Praze. | foto: Archiv Muzea hl. m. Prahy

PRAHA Část politiků za den vzniku ČSR považovala 14. říjen, kdy byla vyhlášena generální stávka. Organizovaly ji české socialistické strany a formálně byla, v souladu s dohodou uzavřenou v rámci Národního výboru československého se zástupci ostatních českých politických stran, zaměřena proti vývozu potravin ze země.

Její význam však byl především politický. Vypovídá o tom i proklamace stávkového vedení: „Doba se naplnila! Shodili jsme okovy poddaných rabů! Povstali jsme k samostatnosti! Z nezlomné vůle vlastní a za sankce všeho demokratického světa prohlašujeme, že tu dnes stojíme jako vykonavatelé nové státní svrchovanosti, jako občané svobodného státu československého.“

Umírající monarchie však ještě měla sílu stávce čelit. Zatímco strakonický městský strážník Kraus strávil v souvislosti s předčasným vyhlášením vzniku Československa následující dny ve vězení, v Nepomuku bylo na pokyn okresního hejtmanství v Přešticích pouze zahájeno vyšetřování. Dokončeno však již nebylo. Na zrod Československa si ovšem bylo třeba ještě dva týdny počkat.

, Lidové noviny

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.