10. června 2018 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klub českých turistů je nejstarší cestovní agentura

Turistické značení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistické značení | foto: Wikimedia

PRAHA Klub českých turistů (KČT), který patří k nejstarším zájmovým spolkům v českých zemích, si sobotním setkáním v Senátu připomenul 130 let od svého založení. Jeho předseda Vratislav Chvátal při představení klubu uvedl, že činnost spolku vychází z vlasteneckých tradic.

„Turistika není pouhá záliba, je to nekončící cesta, celoživotní program a filozofie dostupná každému,“ uvedl Chvátal. Připomenul, že mezi aktivity klubu patří kromě značení turistických tras také vydávání map a průvodců a provozování ubytoven a chat, které nejsou určeny jen pro členy klubu. „Klub českých turistů je tak nejstarší cestovní agentura,“ řekl.

Podle něho se KČT založený na dobrovolnictví bude muset v následujícím období ale rozhodnout, zda se částečně profesionalizuje při zachování programové a organizační stability.

Klub na sobotním setkání uvedl do Síně slávy české turistiky svého spoluzakladatele, advokáta Františka Čížka, který žil ve druhé polovině 19. století. Ocenil také senátory Miloše Vystrčila (ODS) a Zbyňka Linharta (STAN), který se podílel mj. na vzniku Národního parku České Švýcarsko.

KČT byl založen 11. června 1888. Prvním předsedou se stal slavný cestovatel Vojta Náprstek. Již o rok později začal KČT vydávat svůj časopis, který se dnes jmenuje Turista. V roce 1895 postavili členové klubu první útulnu u propasti Macocha a o pár let později nechali postavit turistickou rozhlednu na vrcholu pražského Petřína. K nejvýznamnějším akcím KČT v současné době patří pochod Praha - Prčice.

KČT se mimo jiné stará o údržbu turistických tras

K jedné z nejdůležitějších činností KČT dodnes patří značení a údržba turistických tras. První značenou cestu vytvořili značkaři v roce 1889 v údolí Vltavy kolem Svatojánských proudů. V roce 1938 bylo v tehdejším Československu vyznačeno zhruba 40.000 kilometrů tras. V současnosti je délka pěších turisticky značených tras v ČR přes 42 tisíc kilometrů a tyto trasy udržuje přes 1350 dobrovolných značkařů. V současnosti se v tuzemsku také nachází více než 34 tisíc kilometrů cyklotras nebo přes 4 tisíce kilometrů lyžařských tras.

Největšího rozmachu klub dosáhl ve 20. a 30. letech minulého století, kdy měl 100 tisíc členů a vlastnil a spravoval na území tehdejšího Československa celkem 114 turistických chat, 13 rozhleden, osm loděnic a asi 30 hradů, mimo jiné i Trosky a slovenské Strečno. Nyní má klub zhruba 32 tisíc členů. Pod klub patřící 15 chat a tři desítky ubytovacích zařízení poskytují členům KČT slevu. Od dubna 2014 je klub členem Českého olympijského výboru.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.