Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Kohout představující Trumpa sklízí v Číně úspěch. Fotí se s ním stovky lidí

Magazín

  5:29
PEKING - Nově zvolený americký prezident Donald Trump má v Číně úspěch. Nikoli osobně, ale v podobě kohouta, jehož tvůrce se inspiroval Trumpovým účesem a gesty. Obrovský kohout se zlatým hřebínkem a křídly seskládanými do Trumpova typického gesta stojí ve městě Tchaj-jüan v provincii Šan-si a má velký úspěch, neboť kolemjdoucí si jej hojně fotografují.

Kohout má představovat budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. foto: South China Mornig PostLidovky.cz

Trump se úřadu prezidenta ujme 20. ledna, osm dní předtím, než Čína oslaví nový rok. Ten bude ve znamení kohouta.

Celý svět je ve velkém očekávání. Co přinese miliardář Trump v Bílém domě?

Podle listu South China Mornig Post chtěl autor vejcovitým tvarem kohoutího těla a jeho zlatým hřebínkem vyjádřit bohatství.

Není to poprvé, kdy Číňané Trumpa připodobnili k opeřenci. Bažant ze zoo v provincii Chang-čou už v listopadu zažil svou chvíli slávy, když si návštěvníci všimli, že jeho zlatá péra na hlavě a modré oči mají s Trumpem mnoho společného. Seznamte se se zvoleným bažantem, kolovalo spolu s fotografií bažanta na twitteru.

Trump se netají kritikou Číny a velké pobouření v Pekingu způsobil, když po svém zvolení telefonicky hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, která mu zavolala, aby mu blahopřála k vítězství ve volbách. Trump tímto telefonátem podle Číny zpochybnil zásadu politiky jedné Číny.

Podle čínského zvěrokruhu náleží Trumpovi znamení psa. To značí věrnost, čestnost a vhodnost pro politiku, ale i tvrdohlavost a náklonnost považovat okolní svět za nepřátelský.

Autor: