Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec slavné Pragy v Moskvě

Magazín

  0:30
MOSKVA - Prodává se luxusní podnik nesoucí jméno české metropole. Jeho majitel doufá, že utrží stovky milionů dolarů. Restaurace zažila éru chudoby, luxusu i "vítězství pracujícího lidu". Nyní je ovšem Praga na prodej a je možné, že z ní bude něco úplně jiného.

Restaurace Praga foto: Reprofoto

Jedna z nejvýraznějších "reklam" na Českou republiku stojící v centru Moskvy je totiž těsně před krachem. Její majitel – šéf podnikatelské skupiny AST Telman Ismailov – už nehodlá kdysi slavný podnik sponzorovat.

Rád by restauraci prodal za nejméně 400 milionů dolarů, experti citovaní ruským tiskem ale odhadují její tržní cenu "jen" na 150 až 300 milionů.

Jen pár kroků od Kremlu
Honosná budova stojí na nejlukrativnějším místě ruské metropole – na Arbatu, jen pár kroků od Kremlu. I když se to tu hemží domácími i zahraničními turisty, v tržbách se to neodráželo. V poslední době už Praga nefungovala ani jako běžná restaurace, konaly se zde pouze bankety.

Historická stavba z konce 18. století s 15 tisíci metrů čtverečních plochy přitom skýtá obrovské možnosti. Navíc je Praga v Moskvě zavedený pojem – scházely se zde nejrůznější kluby, politické skupiny, ale v 90. letech i bossové ruské mafie.

Původně byla postavena jako obyčejný obytný jednopatrový dům. Brzy zde otevřeli hospůdku, která se hned od počátku jmenovala Praga a své jméno nikdy neměnila. I když přece jen.

Zpočátku to byl podnik pro chudé, kteří o existenci stejnojmenného města kdesi uprostřed Evropy neměli tušení a název zkomolili na "Braga" (slabě alkoholický nápoj připomínající pivo).

Zůstane aspoň jméno?
V roce 1896 ale objekt v biliáru vyhrál kupec Petr Semjonovič Tararykin. Zakouřenou špeluňku změnil v prvotřídní restauraci, kde se ihned začala scházet moskevská inteligence – spisovatelé, herci, básníci. Ti vrátili restauraci název Praga.

Bolševický převrat učinil intelektuálnímu hnízdu konec a udělal z Pragy dělnickou jídelnu. Až v roce 1955 se sem vrátila luxusní restaurace, po mnoho let zřejmě nejlepší v metropoli. Jeden z devíti rekonstruovaných sálů nazvali na počest osvobození Československa Český, druhý Pražský.

Ázerbájdžánec Ismailov koupil Pragu počátkem 90. let. Jeho podnikatelské aktivity ale nedávno utržily ránu, když moskevská radnice uzavřela jeho další chloubu – Čerkisovský trh, hlavní centrum asijského a kavkazského obchodu v ruské metropoli. Teď se zbavuje i Pragy. Říká se, že této slavné restauraci odzvonilo a bude z ní nákupní centrum.