Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec světa v roce 2012? Nesmysl, tvrdí potomek Mayů

Magazín

  21:17
CUIDAD DE MEXICO - V roce 2012 nastane konec světa, zvěstují mystici a milovníci záhad. Vznikají nové a nové webové stránky, píší se knihy a točí katastrofické filmy. Všichni přitom už léta odkazují na prastarý mayský kalendář, který končí 21. prosince 2012. Jeden z potomků dávné mayské civilizace - Guatemalan Apolinario Chile Pixtun - nad tím ale jen mávl rukou. "Loni jsem se vrátil z Anglie a tam toho bylo plno. Všichni jsou tím posedlí," postěžoval si Pixtun.

Záběr z nového katastrofického filmu 2012. foto: Sony Pictures Entertainment Reprofoto

Další vlna fascinace mayským kalendářem je za dveřmi. V listopadu má mít totiž v kinech premiéru snímek "2012", ve kterém Zemi sužují snad všechny možné katastrofy - počínaje zemětřesením, přes pády a výbuchy meteoritů až po obří vlnu tsunami a pád letadla na Bílý dům.

Nejhorší ze všeho je, že tomu začínají podléhat i lidé, kteří jinak berou záhady a mystéria se zdravou nadsázkou. Ann Martinová z Cornellovy univerzity ve státě New York vede na internetových stránkách školy astronomickou poradnu a tvrdí, že ji čím dál víc studentů bombarduje otázkami, které souvisejí s koncem světa.

 "Píšou nám i studenti třetích nebo čtvrtých ročníků s tím, že jsou moc mladí na to, aby se připravovali na smrt. Nedávno mi psala matka dvou dětí, že se bojí, že už je neuvidí vyrůstat," dodala Martinová.

Chile Pixtun tvrdí, že s tím vším přišel Západ, ne Mayové. Jeho slova potvrzuje i fakt, že se mayských kalendářů našlo víc, jeden končil dokonce rokem 4772.

Kolem roku 2012 se nadělalo nejvíc poprasku kvůli kamenné destičce, která se našla v 60. letech při stavbě dálnice na jihu Mexika. Přesněji řečeno, našla se jen její část, která zmiňuje rok 2012 a jméno boha Bolona Yokte, kterého Mayové uctívali jako pána stvoření i války. Podle archeologa Guillerma Bernala z Mexické národní autonomní univerzity se pod posledním zachovalým, dnes téměř nečitelným, znakem ukrývá sdělení: "Sestoupí z nebe", což dalo prostor všeljakým výkladům.

I Bernal však dává zapravdu Pixtunovi, když tvrdí, že apokalypsa je "navýsost západní, křestaňský motiv", který se jen uměle narouboval na mayskou mytologii.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat