Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec světa v roce 2012? Nesmysl, tvrdí potomek Mayů

Záběr z nového katastrofického filmu 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z nového katastrofického filmu 2012. | foto: Sony Pictures Entertainment Reprofoto

CUIDAD DE MEXICO V roce 2012 nastane konec světa, zvěstují mystici a milovníci záhad. Vznikají nové a nové webové stránky, píší se knihy a točí katastrofické filmy. Všichni přitom už léta odkazují na prastarý mayský kalendář, který končí 21. prosince 2012. Jeden z potomků dávné mayské civilizace - Guatemalan Apolinario Chile Pixtun - nad tím ale jen mávl rukou. "Loni jsem se vrátil z Anglie a tam toho bylo plno. Všichni jsou tím posedlí," postěžoval si Pixtun.

Další vlna fascinace mayským kalendářem je za dveřmi. V listopadu má mít totiž v kinech premiéru snímek "2012", ve kterém Zemi sužují snad všechny možné katastrofy - počínaje zemětřesením, přes pády a výbuchy meteoritů až po obří vlnu tsunami a pád letadla na Bílý dům.

Nejhorší ze všeho je, že tomu začínají podléhat i lidé, kteří jinak berou záhady a mystéria se zdravou nadsázkou. Ann Martinová z Cornellovy univerzity ve státě New York vede na internetových stránkách školy astronomickou poradnu a tvrdí, že ji čím dál víc studentů bombarduje otázkami, které souvisejí s koncem světa.

 "Píšou nám i studenti třetích nebo čtvrtých ročníků s tím, že jsou moc mladí na to, aby se připravovali na smrt. Nedávno mi psala matka dvou dětí, že se bojí, že už je neuvidí vyrůstat," dodala Martinová.

Chile Pixtun tvrdí, že s tím vším přišel Západ, ne Mayové. Jeho slova potvrzuje i fakt, že se mayských kalendářů našlo víc, jeden končil dokonce rokem 4772.

Kolem roku 2012 se nadělalo nejvíc poprasku kvůli kamenné destičce, která se našla v 60. letech při stavbě dálnice na jihu Mexika. Přesněji řečeno, našla se jen její část, která zmiňuje rok 2012 a jméno boha Bolona Yokte, kterého Mayové uctívali jako pána stvoření i války. Podle archeologa Guillerma Bernala z Mexické národní autonomní univerzity se pod posledním zachovalým, dnes téměř nečitelným, znakem ukrývá sdělení: "Sestoupí z nebe", což dalo prostor všeljakým výkladům.

I Bernal však dává zapravdu Pixtunovi, když tvrdí, že apokalypsa je "navýsost západní, křestaňský motiv", který se jen uměle narouboval na mayskou mytologii.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ S ROČNÍM BONUSEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč