Další vlna fascinace mayským kalendářem je za dveřmi. V listopadu má mít totiž v kinech premiéru snímek "2012", ve kterém Zemi sužují snad všechny možné katastrofy - počínaje zemětřesením, přes pády a výbuchy meteoritů až po obří vlnu tsunami a pád letadla na Bílý dům.
Nejhorší ze všeho je, že tomu začínají podléhat i lidé, kteří jinak berou záhady a mystéria se zdravou nadsázkou. Ann Martinová z Cornellovy univerzity ve státě New York vede na internetových stránkách školy astronomickou poradnu a tvrdí, že ji čím dál víc studentů bombarduje otázkami, které souvisejí s koncem světa.
"Píšou nám i studenti třetích nebo čtvrtých ročníků s tím, že jsou moc mladí na to, aby se připravovali na smrt. Nedávno mi psala matka dvou dětí, že se bojí, že už je neuvidí vyrůstat," dodala Martinová.
Chile Pixtun tvrdí, že s tím vším přišel Západ, ne Mayové. Jeho slova potvrzuje i fakt, že se mayských kalendářů našlo víc, jeden končil dokonce rokem 4772.
Kolem roku 2012 se nadělalo nejvíc poprasku kvůli kamenné destičce, která se našla v 60. letech při stavbě dálnice na jihu Mexika. Přesněji řečeno, našla se jen její část, která zmiňuje rok 2012 a jméno boha Bolona Yokte, kterého Mayové uctívali jako pána stvoření i války. Podle archeologa Guillerma Bernala z Mexické národní autonomní univerzity se pod posledním zachovalým, dnes téměř nečitelným, znakem ukrývá sdělení: "Sestoupí z nebe", což dalo prostor všeljakým výkladům.
I Bernal však dává zapravdu Pixtunovi, když tvrdí, že apokalypsa je "navýsost západní, křestaňský motiv", který se jen uměle narouboval na mayskou mytologii.