Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec světa v roce 2012? Nesmysl, tvrdí potomek Mayů

Magazín

  21:17
CUIDAD DE MEXICO - V roce 2012 nastane konec světa, zvěstují mystici a milovníci záhad. Vznikají nové a nové webové stránky, píší se knihy a točí katastrofické filmy. Všichni přitom už léta odkazují na prastarý mayský kalendář, který končí 21. prosince 2012. Jeden z potomků dávné mayské civilizace - Guatemalan Apolinario Chile Pixtun - nad tím ale jen mávl rukou. "Loni jsem se vrátil z Anglie a tam toho bylo plno. Všichni jsou tím posedlí," postěžoval si Pixtun.

Záběr z nového katastrofického filmu 2012. foto: Sony Pictures Entertainment Reprofoto

Další vlna fascinace mayským kalendářem je za dveřmi. V listopadu má mít totiž v kinech premiéru snímek "2012", ve kterém Zemi sužují snad všechny možné katastrofy - počínaje zemětřesením, přes pády a výbuchy meteoritů až po obří vlnu tsunami a pád letadla na Bílý dům.

Nejhorší ze všeho je, že tomu začínají podléhat i lidé, kteří jinak berou záhady a mystéria se zdravou nadsázkou. Ann Martinová z Cornellovy univerzity ve státě New York vede na internetových stránkách školy astronomickou poradnu a tvrdí, že ji čím dál víc studentů bombarduje otázkami, které souvisejí s koncem světa.

 "Píšou nám i studenti třetích nebo čtvrtých ročníků s tím, že jsou moc mladí na to, aby se připravovali na smrt. Nedávno mi psala matka dvou dětí, že se bojí, že už je neuvidí vyrůstat," dodala Martinová.

Chile Pixtun tvrdí, že s tím vším přišel Západ, ne Mayové. Jeho slova potvrzuje i fakt, že se mayských kalendářů našlo víc, jeden končil dokonce rokem 4772.

Kolem roku 2012 se nadělalo nejvíc poprasku kvůli kamenné destičce, která se našla v 60. letech při stavbě dálnice na jihu Mexika. Přesněji řečeno, našla se jen její část, která zmiňuje rok 2012 a jméno boha Bolona Yokte, kterého Mayové uctívali jako pána stvoření i války. Podle archeologa Guillerma Bernala z Mexické národní autonomní univerzity se pod posledním zachovalým, dnes téměř nečitelným, znakem ukrývá sdělení: "Sestoupí z nebe", což dalo prostor všeljakým výkladům.

I Bernal však dává zapravdu Pixtunovi, když tvrdí, že apokalypsa je "navýsost západní, křestaňský motiv", který se jen uměle narouboval na mayskou mytologii.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...