Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Kopie císařské koruny opustila Karlštejn, představí se v Cannes

Magazín

  9:21
KARLŠTEJN - Kopie císařské koruny, kterou pro Středočeský kraj vyrobil šperkař Jiří Urban, byla odvezena z hradu Karlštejn na mezinárodní výstavu v Cannes ve Francii. Po dobu jednoho týdne bude reprezentovat Karlštejn a Středočeský kraj.

Kastelán Jaromír Kubů (vpravo) převzal na hradě Karlštejně od šperkaře Jiřího Urbana kopii císařské koruny, která bude uložena v hradní kapli foto: ČTK

Návštěvníci hradu si ji budou moci opět prohlédnout od úterý 23. března, informoval Karlštejn na svých internetových stránkách.

Náměstek ředitele středočeského pracoviště Národního památkového ústavu Petr Svoboda již dříve řekl, že kopie koruny bude představena návštěvníkům mezinárodního investičního veletrhu MIPIM 2010.

Replika, patřící Středočeskému kraji, je jinak uložena na Karlštejně v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny. V minulosti byla například prezentována při Dni otevřených dveří v Jezuitské koleji v Kutné Hoře.

Císařská koruna z druhé poloviny desátého století

Rath korunu nechtěl

Hejtman David Rath (ČSSD) původně plán na pořízení koruny za 800 000 korun kritizoval. Urban zakázku dostal od kraje za vedení Rathova předchůdce Petra Bendla (ODS). Rath to tehdy označil za mrhání penězi. Uvažoval dokonce o tom, že na Bendla podá trestní oznámení, případně ho donutí náklady na výrobu koruny uhradit.

Koruna Karla IV.

Císařská koruna byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jí byl korunován Karel IV.

Korunovační šperk, která váží 3,5 kilogramu, se skládá z osmi bohatě zdobených desek. Jsou na nich stovky perel, skoro každá jiná, některé přírodní, jiné umělé. Zdobí ji i granáty a smaragdy.

Čtyři desky jsou se smaltovými motivy. Nad korunou je ještě kříž, přední a zadní stranu spojuje oblouk. Celkově se skládá ze 14 000 kovových dílků.

"Velmi bych váhal takovou investici udělat, ale když už je udělána, tak cítím jako naprostou povinnost ji maximálně využít ve prospěch středních Čech," prohlásil Rath krátce po dokončení kopie.

Originál koruny byl původně na Karlštejně. Nyní se nachází v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal v době husitských válek odvézt Zikmund Lucemburský.

Realitní veletrh MIPIM v Cannes otevře brány v úterý. Českou republiku na něm bude reprezentovat Praha, Brno a Ostrava. Premiéru se samostatnými expozicemi zažijí letos na realitní přehlídce Středočeský a Jihomoravský kraj.

Na veletrh míří také 79 tuzemských firem, tedy přibližně stejný počet jako loni. Z Česka se v Cannes představí například společnosti Hochtief Development, Unibail-Rodamco, CTP, Multi Development nebo RPG Real Estate.

Autoři: ,