Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kouření zabrání mazlíčci

Magazín

  10:08
WASHINGTON - Pro mnohé Američany by zdraví jejich domácích mazlíčků mohlo být impulzem k tomu, aby přestali kouřit. Jak uvedla agentura Reuters, potvrzují to výsledky studie amerických vědců, kteří informovali kuřáky o tom, jaký dopad má jejich kouření na milovaná zvířata.

kočka a pes

Průzkumu se zúčastnilo přes tři tisíce majitelů nějakého zvířátka. Poté co jim bylo vysvětleno, co vše může mít cigaretový kouř za následky, celých dvacet osm procent z nich uvedlo, že se pokusí s kouřením přestat. Nechtějí tak prý ubližovat svým mazlíčkům. Dalších jedenáct procent pak uvedlo, že o skoncování se svým zlozvykem bude vážně přemýšlet.

„Není to tak, že by lidé svoje zvířecí miláčky měli raději než sami sebe nebo své děti, je to prostě další motivace, která lidi vede k tomu, že zvažují, zda s kouřením přestanou,“ říká Sharon Milbergerová z detroitského zdravotního centra Henryho Forda. Říkat chovatelům, co všechno musí jejich miláčci podstupovat, je podle ní zajímavý nový způsob, jak přesvědčit kuřáky, že cigaretový kouř je opravdu velice škodlivý.

Miliony ohrožených zvířat
Hlavní pracovnice vědeckého týmu také odhaduje, že ze 71 milionů amerických občanů vlastnících nějaké domácí zvíře jich kouří zhruba pětina. Vědecké studie přitom dokazují, že na zvířata má pasivní kouření stejný dopad jako na lidi. Mohou onemocnět různými druhy rakoviny, kožními chorobami nebo mohou vykazovat celou řadu alergických reakcí. Běžné jsou u nich problémy s dýcháním. Přitom čich je u zvířat jedním z nejdůležitějších smyslů. Je stejně podstatný jako u lidí sluch a zrak dohromady. Netýká se to jen tradičních mazlíčků, jako jsou psi a kočky. Následky pasivního kouření se projevují například i u ptactva, které trpí častými onemocněními kůže a peří.

V průzkumu odpovídali také nekuřáci, kteří sdílí domácnost s někým, kdo kouří. Šestnáct procent z nich uvedlo, že by partnera požádali, aby kouřit přestal. Necelá čtvrtina by mu pak nařídila, aby si svou cigaretu chodil zapalovat ven mimo místnost.

Výzkum probíhal na internetu a byl zveřejněn specializovaným časopisem Tobacco Revue. Šlo v něm také o to zjistit, jestli lidé mají představu, co znamená pasivní kouření v přítomnosti zvířat. Ukázalo se, že mnozí z nich vůbec nevědí, co jim tak způsobují. Přitom průměrná spotřeba cigaret u zúčastněných se pohybovala okolo třinácti a půl cigarety za den.

Milbergerová uvedla, že budou i nadále provádět výzkumy, které se zaměří na to, jestli lidé opravdu s kouřením skoncují, když budou znát fakta o dopadu na zdraví jejich mazlíčků. Zároveň se domnívá, že zasáhnout mohou také veterináři, kteří by se mohli majitelů svých pacientů ptát, jestli v domácnosti je kuřák.
Autor: