28. května 2009 13:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Krakov zakáže vyrušovat při hraní městské znělky

Wawel v Krakově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wawel v Krakově. | foto: Profimedia.cz

Nikdo nesmí vyrušovat v době hraní krakovské znělky, takzvaného hejnalu, která se ozývá každou hodinu z věže kostela svaté Marie. Ticho by mělo trvat vždy okolo pěti minut. Takový zákaz prosazují radní jihopolského Krakova. Nařízení by mohlo začít platit už za měsíc.

Kdo se nepřizpůsobí a při tónech tradiční melodie hrané trubačem nezmlkne, dostane pokutu. "Nejdřív napomenutí a potom nevelká pokuta. Mělo by to být asi 20 zlotých (120 Kč)," popsal listu Dziennik radní Pawel Bystrowski.

Zákaz by měl platit jak pro turisty, tak pro obyvatele Krakova i majitele restaurací, kteří pouštějí na zahrádkách v okolí hlavního náměstí vlastní hudbu.

Prosazení předpisu má velkou šanci. Návrh totiž podporuje většina radních, kteří budou o usnesení v polovině června hlasovat, napsal dnes Dziennik.

"Hejnal by měli lidé poslouchat s úctou. Je to přece melodie skoro stejně důležitá jako národní hymna," vysvětlil Bystrowski. "Nyní ji neustále narušují hluční turisté a hudba z okolních restaurací," dodal.

Jiní připomínají dlouholetou historii krakovské znělky, již v pravé poledne přenáší Polské rádio. Melodie je stará přes 700 roků, což je o mnoho více, než kolik let je polské hymně.

Návrh vítají i městští trubači. "Hluk z náměstí nám velmi překáží. Nejhorší je to večer, kdy mládež hraje na bubínky," postěžoval si Zygmunt Rozum, který na věži pracuje už 14 let.

Městští strážníci jsou ale spíše skeptičtí. "Nedokážu si představit, že budeme kontrolovat tisíce turistů, kteří se pohybují na náměstí, kde máme jen čtyři strážníky," řekl listu člen městské policie.

Majitelé restaurací jsou návrhem udiveni. "Myslet na to, že každou hodinu máme tišit hudbu, je nemožné, přece musíme obsluhovat hosty," míní restauratéři.

Krakovský primátor Jacek Majchrowski považuje návrh sice za absurdní, ale pokud jej radní schválí, vejde prý v platnost. "Takové je právo," uvedl Majchrowski.

Polská kulturní metropole Krakov, která je chráněna světovou organizací UNESCO, patří mezi turisty nejnavštěvovanější polská města. Pouze jedinkrát v historii tradiční znělku nahradila jiná píseň, bylo to 3. dubna 2005 po smrti papeže Jana Pavla II., kdy se z věže kostela ozvala smuteční píseň Slzy matky.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...