Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kráva Yvonne vítězí. Hon začne zase na podzim

Svéhlavá uprchlá kráva Yvonne je stále na útěku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svéhlavá uprchlá kráva Yvonne je stále na útěku |

Hon na uprchlou krávu Yvonne, která se od května ukrývá v bavorských lesích na pomezí s Rakouskem, musel být prozatím ukončen zcela bez úspěchu. Současné přírodní podmínky s lány vysoké kukuřice mezi lesy jsou pro odchyt uprchlice velmi nevhodné; snad se situace zlepší na podzim po sklizni.

Dvouměsíčním marné nahánění mezitím celoevropsky proslavené krávy končí, oznámila Britta Freitagová, představitelka bavorského statku Aiderbichl, který dojnici pocházející z rakouských Korutan koupil. "Ještě demontujeme lapací ploty a zcela se stáhneme domů," dodala Freitagová.

Teprve až rolníci sklidí úrodu z polí a Yvonne bude těžko hledat výživnou stravu blízko lesů, v nichž se skrývá, nastane nová situace. Bude se zřejmě muset vydávat za potravou do větších vzdáleností mimo les, blíže k lidem.

Čtěte také:

Nová strategie
"Mezitím promyslíme novou strategii. Jsem v trvalém kontaktu s místními mysliveckými sdruženími, která nám budou hlásit každé spatření Yvonny," uvedla Freitagová. "Pokud kráva vydrží v daném regionu, uskutečníme možná nový pokus o její odchycení," dodala.

Novou situaci s hledáním potravy lze podle ní očekávat někdy v říjnu. Za léto se Yvonne podle odborníků vykrmila a získala nejméně 50 až 60 kilogramů sádla, takže dříve větší hlad nepocítí. Nic jí nehrozí, protože zemský úřad vydal zákaz jejího odstřelu. Toto "omilostnění" je však jen podmínečné: pokud by Yvonne začala představovat ohrožení pro silniční dopravu, jakým už byla krátce po svém útěku, mohlo by být povolení k odstřelu opět uvolněno.

Mrkve, býk a tele - nic nezabralo
Strakatá dojná kráva původně patřila sedlákovi v Kremsu v rakouských Korutanech a jmenovala se Angie. Ten ji prodal do Bavorska, kde měla být vykrmena a poražena. Zvíře se však 24. května rozhodlo utéct z pastvy a od té doby žije v lesích okolo Zangbergu. Když jednou vběhla pod policejní auto, byla prohlášena za bezpečnostní riziko a bylo vydáno povolení k jejímu odstřelu.

Lovci ji však nenašli. Také všechny ostatní pokusy o odchyt skončily neúspěchem. Nepomohly nalíčené mrkve, jablka ani nastražené krmivo. Neuspěl ani chovný býk Ernst umístěný v ohradě u lesa v naději, že krávu z úkrytu vyláká touha po sexu. Dobytkáři zkusili nalíčit na ni její tele Friesiho v přesvědčení, že "na bučení vlastního dítěte zareaguje kráva vždycky". Bez úspěchu. Jen začátkem srpna se skupině lovců a veterinářů podařilo na chvilku vylákat krávu z lesa. Než ji však stačili dopadnout, Yvonne zase zmizela v porostu a její stopy se v nastupující noci ztratily.

Chovný býk Ernst měl krávu Yvonne nalákat na sex. Neuspěl

Nejčtenější německý deník Bild proto v polovině srpna vypsal odměnu 10.000 eur na dopadení živé krávy. Zájemců se přihlásilo dost, každý s jiným receptem, ale neuspěli. Právě tak neuspěl ani vrtulník s termokamerou. Jeho několikahodinové kroužení nad oblastí, kdy hodina letu stála 4500 eur (asi 110.000 Kč) sponzorovaných rozhlasovou stanicí Antenne Bayern, však nepřinesla výsledky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?