Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kráva Yvonne vítězí. Hon začne zase na podzim

Magazín

  17:00
Hon na uprchlou krávu Yvonne, která se od května ukrývá v bavorských lesích na pomezí s Rakouskem, musel být prozatím ukončen zcela bez úspěchu. Současné přírodní podmínky s lány vysoké kukuřice mezi lesy jsou pro odchyt uprchlice velmi nevhodné; snad se situace zlepší na podzim po sklizni.

Svéhlavá uprchlá kráva Yvonne je stále na útěku

Dvouměsíčním marné nahánění mezitím celoevropsky proslavené krávy končí, oznámila Britta Freitagová, představitelka bavorského statku Aiderbichl, který dojnici pocházející z rakouských Korutan koupil. "Ještě demontujeme lapací ploty a zcela se stáhneme domů," dodala Freitagová.

Teprve až rolníci sklidí úrodu z polí a Yvonne bude těžko hledat výživnou stravu blízko lesů, v nichž se skrývá, nastane nová situace. Bude se zřejmě muset vydávat za potravou do větších vzdáleností mimo les, blíže k lidem.

Čtěte také:

Nová strategie
"Mezitím promyslíme novou strategii. Jsem v trvalém kontaktu s místními mysliveckými sdruženími, která nám budou hlásit každé spatření Yvonny," uvedla Freitagová. "Pokud kráva vydrží v daném regionu, uskutečníme možná nový pokus o její odchycení," dodala.

Novou situaci s hledáním potravy lze podle ní očekávat někdy v říjnu. Za léto se Yvonne podle odborníků vykrmila a získala nejméně 50 až 60 kilogramů sádla, takže dříve větší hlad nepocítí. Nic jí nehrozí, protože zemský úřad vydal zákaz jejího odstřelu. Toto "omilostnění" je však jen podmínečné: pokud by Yvonne začala představovat ohrožení pro silniční dopravu, jakým už byla krátce po svém útěku, mohlo by být povolení k odstřelu opět uvolněno.

Mrkve, býk a tele - nic nezabralo
Strakatá dojná kráva původně patřila sedlákovi v Kremsu v rakouských Korutanech a jmenovala se Angie. Ten ji prodal do Bavorska, kde měla být vykrmena a poražena. Zvíře se však 24. května rozhodlo utéct z pastvy a od té doby žije v lesích okolo Zangbergu. Když jednou vběhla pod policejní auto, byla prohlášena za bezpečnostní riziko a bylo vydáno povolení k jejímu odstřelu.

Lovci ji však nenašli. Také všechny ostatní pokusy o odchyt skončily neúspěchem. Nepomohly nalíčené mrkve, jablka ani nastražené krmivo. Neuspěl ani chovný býk Ernst umístěný v ohradě u lesa v naději, že krávu z úkrytu vyláká touha po sexu. Dobytkáři zkusili nalíčit na ni její tele Friesiho v přesvědčení, že "na bučení vlastního dítěte zareaguje kráva vždycky". Bez úspěchu. Jen začátkem srpna se skupině lovců a veterinářů podařilo na chvilku vylákat krávu z lesa. Než ji však stačili dopadnout, Yvonne zase zmizela v porostu a její stopy se v nastupující noci ztratily.

Chovný býk Ernst měl krávu Yvonne nalákat na sex. Neuspěl

Nejčtenější německý deník Bild proto v polovině srpna vypsal odměnu 10.000 eur na dopadení živé krávy. Zájemců se přihlásilo dost, každý s jiným receptem, ale neuspěli. Právě tak neuspěl ani vrtulník s termokamerou. Jeho několikahodinové kroužení nad oblastí, kdy hodina letu stála 4500 eur (asi 110.000 Kč) sponzorovaných rozhlasovou stanicí Antenne Bayern, však nepřinesla výsledky.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat