Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kráva Yvonne vítězí. Hon začne zase na podzim

Magazín

  17:00
Hon na uprchlou krávu Yvonne, která se od května ukrývá v bavorských lesích na pomezí s Rakouskem, musel být prozatím ukončen zcela bez úspěchu. Současné přírodní podmínky s lány vysoké kukuřice mezi lesy jsou pro odchyt uprchlice velmi nevhodné; snad se situace zlepší na podzim po sklizni.

Svéhlavá uprchlá kráva Yvonne je stále na útěku

Dvouměsíčním marné nahánění mezitím celoevropsky proslavené krávy končí, oznámila Britta Freitagová, představitelka bavorského statku Aiderbichl, který dojnici pocházející z rakouských Korutan koupil. "Ještě demontujeme lapací ploty a zcela se stáhneme domů," dodala Freitagová.

Teprve až rolníci sklidí úrodu z polí a Yvonne bude těžko hledat výživnou stravu blízko lesů, v nichž se skrývá, nastane nová situace. Bude se zřejmě muset vydávat za potravou do větších vzdáleností mimo les, blíže k lidem.

Čtěte také:

Nová strategie
"Mezitím promyslíme novou strategii. Jsem v trvalém kontaktu s místními mysliveckými sdruženími, která nám budou hlásit každé spatření Yvonny," uvedla Freitagová. "Pokud kráva vydrží v daném regionu, uskutečníme možná nový pokus o její odchycení," dodala.

Novou situaci s hledáním potravy lze podle ní očekávat někdy v říjnu. Za léto se Yvonne podle odborníků vykrmila a získala nejméně 50 až 60 kilogramů sádla, takže dříve větší hlad nepocítí. Nic jí nehrozí, protože zemský úřad vydal zákaz jejího odstřelu. Toto "omilostnění" je však jen podmínečné: pokud by Yvonne začala představovat ohrožení pro silniční dopravu, jakým už byla krátce po svém útěku, mohlo by být povolení k odstřelu opět uvolněno.

Mrkve, býk a tele - nic nezabralo
Strakatá dojná kráva původně patřila sedlákovi v Kremsu v rakouských Korutanech a jmenovala se Angie. Ten ji prodal do Bavorska, kde měla být vykrmena a poražena. Zvíře se však 24. května rozhodlo utéct z pastvy a od té doby žije v lesích okolo Zangbergu. Když jednou vběhla pod policejní auto, byla prohlášena za bezpečnostní riziko a bylo vydáno povolení k jejímu odstřelu.

Lovci ji však nenašli. Také všechny ostatní pokusy o odchyt skončily neúspěchem. Nepomohly nalíčené mrkve, jablka ani nastražené krmivo. Neuspěl ani chovný býk Ernst umístěný v ohradě u lesa v naději, že krávu z úkrytu vyláká touha po sexu. Dobytkáři zkusili nalíčit na ni její tele Friesiho v přesvědčení, že "na bučení vlastního dítěte zareaguje kráva vždycky". Bez úspěchu. Jen začátkem srpna se skupině lovců a veterinářů podařilo na chvilku vylákat krávu z lesa. Než ji však stačili dopadnout, Yvonne zase zmizela v porostu a její stopy se v nastupující noci ztratily.

Chovný býk Ernst měl krávu Yvonne nalákat na sex. Neuspěl

Nejčtenější německý deník Bild proto v polovině srpna vypsal odměnu 10.000 eur na dopadení živé krávy. Zájemců se přihlásilo dost, každý s jiným receptem, ale neuspěli. Právě tak neuspěl ani vrtulník s termokamerou. Jeho několikahodinové kroužení nad oblastí, kdy hodina letu stála 4500 eur (asi 110.000 Kč) sponzorovaných rozhlasovou stanicí Antenne Bayern, však nepřinesla výsledky.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat