18. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kroj i uniforma. Vinaři budou mít vlastní slavnostní oblek, první se šijí

Svůj slavnostní oděv mají už také vinaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svůj slavnostní oděv mají už také vinaři. | foto: ČTK

BRNO  Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči budou mít na jižní Moravě svoje speciální obleky. Svůj slavnostní oděv mají už také vinaři. Několik desítek se jich už šije, řekl v úterý výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

„Touto myšlenkou jsme se zabývali asi půl roku, inspiraci jsme měli v Rakousku, kde je to běžné,“ řekl Půček. Oblek kombinuje prvky kroje i uniformy. Podle zástupců svazu je elegantní, nekomplikovaný, s důrazem na využitelnost a kombinovatelnost. Tomu také odpovídá jeho barva, světlý odstín šedé.

Střih je jednoduchý, se stojáčkem, v pánské i dámské verzi. Dominantní jsou na něm výšivky v barvách černé a vínové, které vycházejí z moravského folkloru a lidových tradic, odkazují na vinařskou tematiku a obsaženy jsou na nich oborové symboly.

Klíčovým symbolem je hrozen révy vinné. Výšivky jsou hlavně na klopách u saka, ale i na kapsách, rukávech a zezadu na kalhotách. Tvar klopy vychází z dvouřadového zapínání typického pro kroje, je ale přizpůsobený modernímu střihu. Kalhoty se inspirovaly husarskými nohavicemi.

Celý oblek vyjde na 16 tisíc korun. Šije jej specializovaná firma v Hodoníně. „Máme už desítky objednávek, oblek dostane i jihomoravský hejtman,“ řekl Půček.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - RANNÍ SMĚNA!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč