Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
2. července 2014 12:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Letní prázdniny začaly. Praha už hledá vánoční strom

Tradiční vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze tentokrát pochází z Kladenska.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze tentokrát pochází z Kladenska. | foto: ČTK

PRAHA Organizátoři Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze vyhlásili pátý ročník veřejné soutěže o letošní vánoční strom. Zájemci mohou posílat své tipy na dominantu adventního Staromáku od 7. července do 31. srpna. Vítěz obdrží finanční odměnu deset tisíc korun, strom musí splňovat několik zásadních podmínek.

„Není na co čekat. Výběr nejlepšího stromu trvá měsíce, letos proto začínáme dřív než v minulých letech. Znovu se obracíme na občany, aby nám pomohli symbol českých Vánoc najít. Už čtyřikrát se to povedlo,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Loňský, čtyřiadvacet metrů vysoký strom pocházel z parku obce Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku. 

Nejvhodnější je smrk

Soutěžící nemusí mít vytipovaný jehličnan na svém pozemku, stačí, když uvede, kde se strom nachází. „Všechny předchozí stromy, které jsme na Staroměstské náměstí vezli, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti odstranit. Věnovaly nám je soukromé osoby z malých zahrádek i volnějšího prostranství,“ upřesňuje Petr Hozák. Podle mnohaletých zkušeností pořadatelů je nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí smrk.

Strom musí být hezký, zdravý a dostupný

Vítězný vánoční strom pro Staroměstské náměstí musí splnit tři základní podmínky. Provozovatelé trhů požadují bezchybný vzhled stromu s rovnoměrným zavětvením a pravidelným kmenem. Vysoký by měl být zhruba 23 až 25 metrů.

Další podmínkou je dobrá dostupnost pro těžkou techniku, aby se strom při kácení nepoškodil. „Strom se při kácení jeřábem přímo pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Tato technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace,“ upřesňuje Hozák.

V neposlední řadě musí být jehličnan v dobrém zdravotní stavu. Projde proto dendrologickým průzkumem odborníků, který určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.

Podrobné podmínky soutěže jsou uvedeny na www.vanocnistrompraha.cz.

Během září po obhlídkách vybraných stromů a říjnovém vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 19. listopadu vítěze. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 29. listopadu a potrvají do 1. ledna 2015. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 29. listopadu.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!