Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní prázdniny začaly. Praha už hledá vánoční strom

Magazín

  12:15
PRAHA - Organizátoři Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze vyhlásili pátý ročník veřejné soutěže o letošní vánoční strom. Zájemci mohou posílat své tipy na dominantu adventního Staromáku od 7. července do 31. srpna. Vítěz obdrží finanční odměnu deset tisíc korun, strom musí splňovat několik zásadních podmínek.

Tradiční vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze tentokrát pochází z Kladenska. foto: ČTK

„Není na co čekat. Výběr nejlepšího stromu trvá měsíce, letos proto začínáme dřív než v minulých letech. Znovu se obracíme na občany, aby nám pomohli symbol českých Vánoc najít. Už čtyřikrát se to povedlo,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Loňský, čtyřiadvacet metrů vysoký strom pocházel z parku obce Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku. 

Nejvhodnější je smrk

Soutěžící nemusí mít vytipovaný jehličnan na svém pozemku, stačí, když uvede, kde se strom nachází. „Všechny předchozí stromy, které jsme na Staroměstské náměstí vezli, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti odstranit. Věnovaly nám je soukromé osoby z malých zahrádek i volnějšího prostranství,“ upřesňuje Petr Hozák. Podle mnohaletých zkušeností pořadatelů je nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí smrk.

Strom musí být hezký, zdravý a dostupný

Vítězný vánoční strom pro Staroměstské náměstí musí splnit tři základní podmínky. Provozovatelé trhů požadují bezchybný vzhled stromu s rovnoměrným zavětvením a pravidelným kmenem. Vysoký by měl být zhruba 23 až 25 metrů.

Další podmínkou je dobrá dostupnost pro těžkou techniku, aby se strom při kácení nepoškodil. „Strom se při kácení jeřábem přímo pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Tato technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace,“ upřesňuje Hozák.

V neposlední řadě musí být jehličnan v dobrém zdravotní stavu. Projde proto dendrologickým průzkumem odborníků, který určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.

Podrobné podmínky soutěže jsou uvedeny na www.vanocnistrompraha.cz.

Během září po obhlídkách vybraných stromů a říjnovém vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 19. listopadu vítěze. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 29. listopadu a potrvají do 1. ledna 2015. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 29. listopadu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!