Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Letní prázdniny začaly. Praha už hledá vánoční strom

Tradiční vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze tentokrát pochází z Kladenska.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze tentokrát pochází z Kladenska. | foto: ČTK

PRAHA Organizátoři Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze vyhlásili pátý ročník veřejné soutěže o letošní vánoční strom. Zájemci mohou posílat své tipy na dominantu adventního Staromáku od 7. července do 31. srpna. Vítěz obdrží finanční odměnu deset tisíc korun, strom musí splňovat několik zásadních podmínek.

„Není na co čekat. Výběr nejlepšího stromu trvá měsíce, letos proto začínáme dřív než v minulých letech. Znovu se obracíme na občany, aby nám pomohli symbol českých Vánoc najít. Už čtyřikrát se to povedlo,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Loňský, čtyřiadvacet metrů vysoký strom pocházel z parku obce Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku. 

Nejvhodnější je smrk

Soutěžící nemusí mít vytipovaný jehličnan na svém pozemku, stačí, když uvede, kde se strom nachází. „Všechny předchozí stromy, které jsme na Staroměstské náměstí vezli, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti odstranit. Věnovaly nám je soukromé osoby z malých zahrádek i volnějšího prostranství,“ upřesňuje Petr Hozák. Podle mnohaletých zkušeností pořadatelů je nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí smrk.

Strom musí být hezký, zdravý a dostupný

Vítězný vánoční strom pro Staroměstské náměstí musí splnit tři základní podmínky. Provozovatelé trhů požadují bezchybný vzhled stromu s rovnoměrným zavětvením a pravidelným kmenem. Vysoký by měl být zhruba 23 až 25 metrů.

Další podmínkou je dobrá dostupnost pro těžkou techniku, aby se strom při kácení nepoškodil. „Strom se při kácení jeřábem přímo pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Tato technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace,“ upřesňuje Hozák.

V neposlední řadě musí být jehličnan v dobrém zdravotní stavu. Projde proto dendrologickým průzkumem odborníků, který určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.

Podrobné podmínky soutěže jsou uvedeny na www.vanocnistrompraha.cz.

Během září po obhlídkách vybraných stromů a říjnovém vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 19. listopadu vítěze. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 29. listopadu a potrvají do 1. ledna 2015. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 29. listopadu.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!