Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letošní rok je o vteřinu delší

Magazín

  22:37
WASHINGTON - Nedočkavci, kteří už touží říci roku 2008 poslední sbohem, si letos budou muset počkat o něco déle. Přesně o jednu vteřinu. Mezinárodní organizace pro sledování rotace Země (IERS) se ji totiž rozhodla přidat, aby srovnala hodiny se zpomalující se rotací planety.

Letos se ke světovému času přidá jedna vteřina. foto: Reprofoto

Rozhodnutí přidat, nebo naopak ubrat přestupnou vteřinu záleží na IERS. Cílem je udržet rozdíl od rotace Země před úpravou menší než 0,9 vteřiny.

Tato regulace umožňuje synchronizaci koordinovaného světového času (UTC) s pozicí Slunce nad Zemí.

Přesný čas vyžadují mnohé systémy, jako jsou například internetový protokol síťového času (NTP) či satelitní světový poziční systém (GPS). První přestupnou vteřinu využil UTC podle Reuters 30. června 1972 a poslední byla přidána 31. prosince 2005. Podle Daniela Gambise z pařížské observatoře IERS se přestupné vteřiny přidávají v intervalech šesti měsíců až sedmi let.

Přestupný den a přestupná vteřina
Na rotaci Země je založen greenwichský střední čas (GMT). Nyní se čas v jednotlivých časových pásmech odvozuje od koordinovaného světového času (UTC). Přesnost UTC zaručují atomové hodiny, které se mohou zpozdit o jednu vteřinu za milion let.

Na pomalejší tempo otáček Země kolem své osy má vliv mnoho faktorů, zejména přílivy a odlivy, sníh, tání ledovců na pólech, solární vítr, vesmírný prach či magnetické bouře.

V kontrastu s přestupnou vteřinou je přestupný rok, respektive den. Jednou za čtyři roky má únor 29 dní. Kalendářní rok má 365 dní, ale oběh Země kolem Slunce trvá 365 dní a šest hodin.

V roce 1970 mezinárodní dohoda ustanovila dvě časové míry. Jedna je založená na otáčení Země kolem své osy a druhá na velmi přesných atomových hodinách. S neustále se zpomalující rotací Země je nutné, aby se přestupná vteřina pravidelně přidávala k systému určovanému atomovým časem. Tato úprava udržuje rozdíl mezi oběma systémy do jedné sekundy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat