Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Letošní rok je o vteřinu delší

Letos se ke světovému času přidá jedna vteřina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letos se ke světovému času přidá jedna vteřina. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Nedočkavci, kteří už touží říci roku 2008 poslední sbohem, si letos budou muset počkat o něco déle. Přesně o jednu vteřinu. Mezinárodní organizace pro sledování rotace Země (IERS) se ji totiž rozhodla přidat, aby srovnala hodiny se zpomalující se rotací planety.

Rozhodnutí přidat, nebo naopak ubrat přestupnou vteřinu záleží na IERS. Cílem je udržet rozdíl od rotace Země před úpravou menší než 0,9 vteřiny.

Tato regulace umožňuje synchronizaci koordinovaného světového času (UTC) s pozicí Slunce nad Zemí.

Přesný čas vyžadují mnohé systémy, jako jsou například internetový protokol síťového času (NTP) či satelitní světový poziční systém (GPS). První přestupnou vteřinu využil UTC podle Reuters 30. června 1972 a poslední byla přidána 31. prosince 2005. Podle Daniela Gambise z pařížské observatoře IERS se přestupné vteřiny přidávají v intervalech šesti měsíců až sedmi let.

Přestupný den a přestupná vteřina
Na rotaci Země je založen greenwichský střední čas (GMT). Nyní se čas v jednotlivých časových pásmech odvozuje od koordinovaného světového času (UTC). Přesnost UTC zaručují atomové hodiny, které se mohou zpozdit o jednu vteřinu za milion let.

Na pomalejší tempo otáček Země kolem své osy má vliv mnoho faktorů, zejména přílivy a odlivy, sníh, tání ledovců na pólech, solární vítr, vesmírný prach či magnetické bouře.

V kontrastu s přestupnou vteřinou je přestupný rok, respektive den. Jednou za čtyři roky má únor 29 dní. Kalendářní rok má 365 dní, ale oběh Země kolem Slunce trvá 365 dní a šest hodin.

V roce 1970 mezinárodní dohoda ustanovila dvě časové míry. Jedna je založená na otáčení Země kolem své osy a druhá na velmi přesných atomových hodinách. S neustále se zpomalující rotací Země je nutné, aby se přestupná vteřina pravidelně přidávala k systému určovanému atomovým časem. Tato úprava udržuje rozdíl mezi oběma systémy do jedné sekundy.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.