Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé marně čekali na světelnou pyramidu v Ostravě. Neobjevila se

Magazín

  23:08
OSTRAVA - Stovky lidí, kteří se přišli v pátek večer podívat na vytvoření imaginární světelné pyramidy nad centrem Ostravy, odcházeli domů zklamaní. Pyramida se totiž po ohňostroji na obloze neobjevila.

Takto měla pyramida vypadat. foto: ČTK

Organizátoři, skupina architektů, tvrdí, že se to nepodařilo kvůli špatným povětrnostním podmínkám a silnému pouličnímu osvětlení. Podle nich byl vidět virtuální světelný model největší egyptské Cheopsovy pyramidy pouze z některých míst moravskoslezské metropole.

Organizátoři chtěli vytvořit pro světelný efekt dobré podmínky ohňostrojem, který měl zajistit, aby byly paprsky světla na obloze vidět na kouřové cloně, která po něm zůstane. Tu však rozfoukal vítr.

Takto by vypadala pyramida nad Ostravou, kdyby se ji podařilo rozsvítit:
Jak by to vypadalo, kdyby se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím podařilo rozsvítit Cheopsovu pyramidu, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

 Stovky lidí proto přímo na Masarykově náměstí neviděly nic ze slibovaného světelného modelu pyramidy. "Když lidé stojí na náměstí, tak bohužel nic neuvidí. Musí mimo centrum, z některých míst je světelná pyramida dobře vidět," řekl jeden z organizátorů projektu.

Čtěte více:

Ostravané proto hledali k výhledu lepší místa. Ale například ani z ostravské radniční věže nebylo pyramidu dobře vidět. "Hodně jsme se na to těšili, ale jsme zklamaní. Nevím, co to mělo znamenat," podotkli někteří návštěvníci.

Skupina architektů se rozhodla vztyčit nad centrem Ostravy Cheopsovu pyramidu, aby názorně ukázali její velikost. Pyramida má základnu o délce strany asi 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, a výšku necelých 150 metrů. Pro nasvícení použili čtyři svítidla s výkonem 2000 wattů. Světla s tímto výkonem ozařují například fotbalové stadiony nebo hokejové haly.

Autor: