Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Češi už Němce dohnali. V cenách potravin

Magazín

  8:34
PRAHA - Ceny potravin v Česku a v Německu jsou prakticky stejné. Potvrdily to srovnávací nákupy, na které vyrazili redaktoři LN. Ukázalo se dokonce, že některé potraviny jsou v Česku dražší než v Německu.

Nakupování v supermarketu. foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

Redaktoři LN nakoupili v českém a německém supermarketu Kaufland téměř identické potraviny. Ceny některých z nich, například mléka, másla a sýra, se lišily jen o haléře. V německé Pirně stálo 250 gramů másla v přepočtu 32,40 koruny. Stejný řetězec v Praze prodává kostku másla za 31,90 koruny.

Obchody Kaufland patří v Česku mezi nejlevnější. Třeba v supermarketu Albert je cena za jihočeské AB máslo o šest korun vyšší.

Nejmenší rozdíly v cenách zjistili redaktoři LN právě u mléčných výrobků. Ceny ostatních potravin z testovacích nákupů v Pirně a v Praze se lišily jen o jednu či dvě koruny.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku dosáhla letos v druhém čtvrtletí 21 462 korun. V Německu je průměrná mzda 2885 eur, podle pátečního kurzu ČNB tedy 78 589 korun. Průměrný Němec tedy za svou práci dostává zhruba třiapůlkrát více než Čech. V cenách základních potravin se to ale neodráží. Za nákup o deseti položkách v českém supermarketu zaplatíte zhruba 300 korun, v německém jen o padesát korun více. Nákup v Německu je tak dražší pouze o zhruba 15 procent.Další srovnání cen
základních potrvin v Česku a Německu
si přečtěte v pondělním vydání deníku

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...