22. října 2007 8:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

LN: Češi už Němce dohnali. V cenách potravin

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Ceny potravin v Česku a v Německu jsou prakticky stejné. Potvrdily to srovnávací nákupy, na které vyrazili redaktoři LN. Ukázalo se dokonce, že některé potraviny jsou v Česku dražší než v Německu.

Redaktoři LN nakoupili v českém a německém supermarketu Kaufland téměř identické potraviny. Ceny některých z nich, například mléka, másla a sýra, se lišily jen o haléře. V německé Pirně stálo 250 gramů másla v přepočtu 32,40 koruny. Stejný řetězec v Praze prodává kostku másla za 31,90 koruny.

Obchody Kaufland patří v Česku mezi nejlevnější. Třeba v supermarketu Albert je cena za jihočeské AB máslo o šest korun vyšší.

Nejmenší rozdíly v cenách zjistili redaktoři LN právě u mléčných výrobků. Ceny ostatních potravin z testovacích nákupů v Pirně a v Praze se lišily jen o jednu či dvě koruny.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku dosáhla letos v druhém čtvrtletí 21 462 korun. V Německu je průměrná mzda 2885 eur, podle pátečního kurzu ČNB tedy 78 589 korun. Průměrný Němec tedy za svou práci dostává zhruba třiapůlkrát více než Čech. V cenách základních potravin se to ale neodráží. Za nákup o deseti položkách v českém supermarketu zaplatíte zhruba 300 korun, v německém jen o padesát korun více. Nákup v Německu je tak dražší pouze o zhruba 15 procent.Další srovnání cen
základních potrvin v Česku a Německu
si přečtěte v pondělním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz