29. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lochnesska je skutečná, učí se někteří američtí žáci

Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | foto: Shutterstock

Některé soukromé náboženské školy v americkém státě Louisiana učí, že lochnesská příšera je skutečná. Snaží se také dokázat, že vývojová teorie Charlese Darwina neplatí. Od příštího školního roku budou moci do těchto škol chodit i žáci, kterým školné platí stát.

Učebnice užívané v těchto školách tvrdí, že lochnesska je živým zvířetem, konkrétně dinosaurem. Současná existence dinosaura a člověka má podle listu dokázat, že Darwinova vývojová teorie nefunguje, píše skotský list The Scotsman.

Žáci v těchto školách používají učebnice programu nazvaného Zrychlené křesťanské vzdělání (ACE(. "Žijí dnes dinosauři? Vědci jsou stále více přesvědčeni o jejich existenci," uvádí třeba učebnice biologie.

"Slyšeli jste o příšeře v jezeře Loch Ness ve Skotsku? Zachytili ji na sonaru na malých ponorkách, viděli ji svědci a další ji vyfotografovali.

Zdá se, že jde o plesiosaura," cituje The Scotsman z učebnice, která prý také tvrdí, že japonská velrybářská loď jednou chytila dinosaura.

Sedmadvacetiletý Jonny Scaramanga, který prošel jako dítě programem ACE, říká, že tvrzení o lochnessce bylo uváděno jako "důkaz, že k evoluci nemohlo nikdy dojít".

"Říkají to proto, že doslova věří tomu, že potopa světa byla před 4000 lety, takže je možné, že nějaká příšera přežila," řekl skotskému listu Scaramanga. "Kdyby to bylo před miliony let, tak by to vypadalo směšně. To je jejich logika." List zdůrazňuje, že některé soukromé náboženské školy v Louisianě užívající učebnice ACE, budou moci od příštího školního roku přijímat žáky, jejichž školné platí stát. Tyto peníze jsou převáděny z rozpočtu státních škol v rámci programu, který má chudším dětem umožnit chodit na soukromé školy.

Lidovky.cz