Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Drhnutí pruty, válení ve sněhu a rytmický zpěv. To je lotyšská sauna

Sauna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sauna - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VECUMNIEKI Válet se nahý ve sněhu za mínus deseti stupňů Celsia není žádná legrace. Tím však musíte projít, abyste pronikli do tajemství pirtsu, lotyšské verze sauny, římských lázní, tureckého hammamu a indiánského sweat lodge.

Podle Jurise Batny, majitele komplexu Lielzemenes ležícího zhruba padesát kilometrů jižně od metropole Rigy, se ale s obřadem pirts nežertuje. "Pirts je bez přehánění pravý lotyšský chrám," říká bývalý psychoterapeut, který se nyní zcela věnuje svému koníčku. "Dávno před pokřesťanštěním Lotyšska byly pirtsy naším chrámem," připomíná pohanské časy před evangelizací Lotyšska ve 13. století.

ČTĚTE TAKÉ:


Na první pohled se lotyšské pirtsy, hezoučké malé chatičky z polen vytápěné kamny na dřevo, nijak výrazně neliší od sauny či hammamu. Jsou to malé místnosti, kde je velice teploučko. "Velký rozdíl je ale v tom, co se děje uvnitř. Říkáme tomu rituál," vysvětluje Batna.

Všechno začíná jako v klasické sauně, ale návštěvník se velmi rychle ocitne v jiné smyslové dimenzi, když ho Juris a jeho žena Aelita začnou drhnout svazkem prutů podobajícím se pohádkovému čarodějnickému koštěti. Zatímco teplota stoupá, vstupují do tohoto rituálu horké kameny, symboly lesa a vlny, rytmické zpěvy, zvonečky, vonné oleje, směsice vůní, zvuků a ... potu.

Masáž, při které jakoby přišla vaše poslední hodinka

Celý obřad, tedy pokud se dělá poctivě, trvá nejméně tři hodiny, někdy i dvakrát tak dlouho. Používá se při něm více než tucet svazků z různých rostlinných druhů, zdůrazňuje Batna. Ve chvíli, kdy už si myslíte, že se vaše tělo začíná tavit, je vrcholem ponoření do ledové vody nebo válení ve sněhu. Avšak před vstupem do ledového chladu, posledním krokem do nirvány, udělá Juris pauzu: "Je to chvíle, kdy někteří lidé mají pocit, že přišla jejich poslední hodinka!" říká se smíchem.

Typická sauna měla ve finském dřevěném domě odjakživa svoje místo.

Komplex Lielzemenes je místem, které přitahuje mnohé historiky a ty, kdo se zajímají o lotyšský folklór. "Máme více než tři stovky lidových písní, daineas, na téma pirtsů, které vždy byly tím místem, kde se slavily nejvýznamnější okamžiky života," vysvětluje Juris, který vyučuje mnohé adepty umění pirtsu. "Lotyši se rodí v pirtsu a na konci života je sem přivádějí," dodává.

Juris a jeho manželka se snaží znovu oživit všechny rituály v pirtsu vztahující se k různým etapám života. Ženy sem přicházejí těsně před svatbou, aby se připravily na nový život, nebo po porodu i s novorozenci. Jiný rituál, téměř zapomenutý, se týká období, kdy jsou chlapci na prahu dospělosti.

Tisíciletá tradice pirtsu

"Pirts je zřejmě to jediné, co se po tisíce let naší historie nezměnilo. Přetrval období okupace, válek, deportací. I za sovětské éry, kdy byla populární ruská lázeň baňa, jste za každou malou farmou mohli spatřit lotyšský pirts," ujišťuje Juris. Ve dvoumilionovém Lotyšsku, této bývalé sovětské republice, která v roce 2004 vstoupila do Evropské unie, je pirts pro mnohé neodmyslitelnou součástí života.

"Je důležité, abychom nezapomínali na naši kulturu. Mnozí, kteří mě navštívili, si už doma postavili svůj pirts, ale moc dobře nevědí, jak ho používat. Ale jakmile se to začnou učit, nedokážou přestat!" prohlašuje.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...