Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lyžaři zaplnili skiareály v Česku i na Silvestra a Nový rok

Magazín

  7:00
PRAHA - Lyžaři zaplnili skiareály v Česku i na Silvestra a Nový rok. Provozovatelům středisek pomohlo počasí, které bylo většinou slunné, ale zároveň mrazivé. Přírodní sníh sice nepřipadl, ale díky vytrvalým mrazům v posledních dnech mohli vlekaři svahy uměle zasněžovat. Na řadě míst tak bylo i přes půl metru sněhu. V příštích dnech očekávají vlekaři sněžení, které by umožnilo otevřít i sjezdovky bez zasněžování.

Lyžování (ilustrační foto) foto: Lidovky.cz

Třeba do Krkonoš a Orlických hor přijely v závěru roku desítky tisíc lidí. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn byly v provozu všechny lanovky a většina vleků a denně tam lyžovalo kolem 8000 lidí. Podmínky si chválila i střediska SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou nebo středisko v Rokytnici nad Jizerou, kde chtějí do příštího víkendu zprovoznit ještě červenou sjezdovku. Skiresort Buková hora v Orlických horách zaznamenal denní návštěvnost kolem dvou tisícovek lidí.

Kolem 2000 lyžařů zavítalo na Silvestra také do areálu Bílá v Beskydech, v neděli návštěvnost klesla na zhruba 1500. Díky mrazivému počasí se v areálu stále zasněžuje a pokud podmínky vydrží, mohl by už během příštího víkendu být připraven i snowpark. Plné byly i sjezdovky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, na Razule začalo už i večerní lyžování.

Jihočeské sjezdovky měly od pátku do neděle podle vlekařů nejlepší návštěvnost od začátku zimy. V šumavském Skiareálu Lipno se v pátek vystřídalo 3500 lyžařů a dalších zhruba 4200 lidí zamířilo do střediska během víkendu. Na Lipně již také zamrzla přehrada, ale desetikilometrová bruslařská dráha na ní ještě z bezpečnostních důvodů otevřena nebyla. V Zadově dorazilo v pátek přes 2000 lidí a v sobotu kolem 1600.

Provozovatelé skiareálů v Jeseníkách dokonce označovali silvestrovskou návštěvnost za nejlepší za posledních několik let. Plné byly na přelomu loňského a letošního roku nejen sjezdovky ve velkém Ski areálu v Koutech nad Desnou na Šumpersku, ale i na nížeji položené sjezdovky poblíž Olomouce vyrazila řada lyžařů.

Na Vysočině zaplnili lyžaři o víkendu svahy i uměle zasněžované tratě pro běžkaře v Novém Městě na Moravě. Na největších sjezdovkách se denně střídaly stovky lyžařů.

Například v Krušných horách v Ústeckém kraji je ale zatím provoz středisek velmi omezený kvůli nedostatku sněhu. Ale třeba v Zadní Telnici je sice v provozu jen lanovka a hlavní sjezdovka, a přesto byla podle provozovatelů návštěvnost vysoká a na lyže vyrazily stovky lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!