9. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Maduro chce stavět továrny na prezervativy, mládež prý moc rodí

Nicolás Maduro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolás Maduro | foto: ČTK

CARACAS S plánem jak snížit počet dívek, které se stávají matkami, sotva opustí školní lavice, přišel tento týden venezuelský prezident Nicolás Maduro. Venezuela podle něj potřebuje továrny na prezervativy, které pomohou "opevnit vlast před předčasnými těhotenstvími".

Informovala o tom agentura EFE. Vyrobené prezervativy bude podle prezidentových představ mezi svými vrstevníky distribuovat socialistická mládež.

Porodnost mezi mladými dívkami v posledních letech v téměř třicetimilionové jihoamerické zemi roste. V roce 2010 se ve Venezuele narodilo přes 590.000 dětí, z nich téměř čtvrtina matkám ve věku 15 až 19 let. Podobný poměr je přitom podle EFE i v dalších zemích Latinské Ameriky.

ČTĚTE TAKÉ:

V ČR je podle statistik z posledních let méně než deset procent matek v tomto věku. Maduro, který přejal způsoby masivního centrálního plánování od svého populárního předchůdce Huga Cháveze, chce zahájit velkovýrobu kondomů v zemi. "Umístíme tady skupinu továren, aby produkovaly miliony prezervativů, a na vás bude, na hnutí Mladých za vlast, abyste je distribuovali, přemýšleli a opevnili vlast před předčasnými otěhotněními," prohlásil Maduro.

Venezuela se aktuálně potýká s nedostatkem základních potravin a hygienických potřeb v obchodech. Parlament v květnu rozhodl o uvolnění částky převyšující miliardu korun na nákup toaletního papíru, mýdla a dalších věcí denní hygieny ze zahraničí. Regály řady obchodů jsou však stále pusté. Kondomy chce Maduro vyrábět přímo v zemi, aby zajistil jejich trvalý dostatek.

Zároveň se prý míní zaměřit na sexuální osvětu ve školách.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz