Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mobily radí Venezuelanům, kde sehnat toaletní papír

Toaletní papír. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír. | foto: Sandoz

CARACAS Venezuelané trpí nedostatkem toaletního papíru, kvůli němuž v květnu parlament uvolnil finanční rezervu na jeho nákup z ciziny. Lidé se však rozhodli pomoci si sami. V Caracasu a dalších velkých městech se podle serveru BBC v posledních dnech rozšiřuje mobilní aplikace, prostřednictvím které si obyvatelé vzájemně sdělují, kde lze cennou hygienickou pomůcku právě sehnat.

Zoufalých pohledů na prázdné regály se své krajany rozhodl ušetřit 21letý student José Augusto Montiel. Když viděl, že jeho rodiče chodí v severovenezuelském městě Maracaibo od obchodu k obchodu a nemohou sehnat toaletní papír, mouku či cukr, dostal nápad. Vytvořil aplikaci pro mobilní telefony, která lidem na mapě vyznačí prodejny, kde lze v danou chvíli ten který druh zboží koupit.

Aplikace usnadní život, krizi nevyřeší

"Asi to nevyřeší problém produkce nebo nedostatku, ale existují nástroje, kterými se lze pokusit usnadnit Venezuelanům život," řekl Montiel BBC. Na rozdíl od základních hygienických potřeb či některých druhů potravin má k mobilním telefonům přístup většina obyvatel venezuelských měst.

Aplikaci během prvních dnů od jejího vytvoření začaly používat tisíce lidí a vzájemně si jejím prostřednictvím sdělují, odkud lze odejít s plnou nákupní taškou. Aplikace je rozdělena do sekcí "toaletní papír", "mouka", "cukr", "olej" a dalších. Když někdo narazí na dobře zásobený obchod, zaznamená údaje o něm do mapy a další lidé se tam mohou vydat.

Téměř třicetimilionová jihoamerická země bohatá na zásoby ropy se opakovaně potýká s výpadky základních druhů zboží, které začaly po roce 2003, kdy vláda nedávno zesnulého socialistického prezidenta Huga Cháveze zavedla kontroly cen a měny. Kvůli jeho politice štědrých ropných darů socialistickým spojencům v regionu se hospodářství země začalo postupně propadat. Nespokojenost obyvatel vzrostla po dubnových volbách, které těsně vyhrál Chávezův socialistický nástupce Nicolás Maduro a na kurzu svého předchůdce nic nezměnil.

Parlament se sice rozhodl vyčlenit na nákup toaletního papíru a dalších hygienických potřeb ze zahraničí 79 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun), zboží je však v obchodech stále nedostatek.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...