Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malá vietnamská olympiáda

Magazín

  12:20
HANOJ - Nejkrásnější dívky světa se sjely do Vietnamu, aby se zde ucházely o titul Miss Universe. Vítězka prestižního klání bude známa až v pondělí, v soutěži ale nejde jen o výběr největší krásky -obrovská pozornost se soustřeďuje i na hostitele.

Eliška Bučková, česká naděje v soutěži Miss Universe foto: AFP

Pro Vietnam, který je oficiálně pořád komunistickou zemí, je totiž Miss Universe příležitosti prezentovat se před světem jako prosperující země - tedy něco podobného, jako ve větším měřítku zažívá díky olympiádě Čína. Tuto paralelu připomněl i francouzský deník Le Monde. „Každý potřebuje být posvěcen na mezinárodní scéně: Čína získala olympijské hry, Vietnam letos hostí Miss Universe,“ napsal deník.

V případě Vietnamu sice nejde o tak velkolepé dění, jakým je olympiáda. Televizní diváci ze sto sedmdesáti zemí světa, u kterých se předpokládá, že budou galavečer sledovat, jsou nicméně pro zemi nepochybně výzvou. „Vietnam se skutečně ocitá v popředí světového dění,“ nechala se slyšet hlavní organizátorka akce Paula Shugartová. A připomněla, že Miss Universe obvykle sleduje kolem miliardy diváků po celém světě.
A nejde přitom jen o vyhlášení královny krásy, které se na pobřeží v Nha Trangu uskuteční toto pondělí. Soutěž Miss Universe provázejí dlouhé přípravy a množství doprovodných společenských akcí -a i toto vše je pod bedlivým dohledem světových médií.

Lákání turistů
Osmdesátka soutěžících strávila několik týdnů cestováním po Vietnamu a připoutala tak pozornost veřejnosti jak k památkám a turisticky či historicky atraktivním místům, tak k nejrůznějším sociálním problémům. Dívky totiž uskutečnily také několik charitativních návštěv, například v sirotčinci, v rámci pomoci SOS vesničkám. Všeobecné nadšení z přítomnosti krásných dívek poutajících celosvětovou pozornost dosvědčuje i kandidátka Trinidadu a Tobaga, když říká: „Nikdy jsem nic takového nezažila - tisíce skandujících a křičících lidí.“

Dávnou minulostí už se zdá americké kolo soutěže krásy, jehož vítězky přijely koncem šedesátých let do Hanoje pobavit vojáky, a vyvolaly tak protesty protiválečných i feministických hnutí. Jen o pár desítek let později uspěl Vietnam se svou rychle rostoucí ekonomikou v konkurzu zemí, které se o tuto velkolepou událost ucházely.

Cena vstupenky na večerní finále soutěže Miss Universe je 1800 dolarů (téměř 27 tisíc korun). Dívky soutěží o korunku posázenou více než tisícovkou diamantů. Výherkyně získá kromě peněžité odměny také luxusní apartmán v New Yorku.

Českou republiku bude letos v mezinárodním klání zastupovat Česká Miss 2008 Eliška Bučková.
Autoři:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...