Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Malý Buddha“ se vrátil

Magazín

  8:33
KÁTHMÁNDÚ - Nepálští mniši si mohou oddechnout, po dlouhých devíti měsících se totiž na východě Nepálu znovu objevil šestnáctiletý Rám Bahádur Bandžan, o kterém si mnozí myslí, že je převtělením Buddhy.

Rám Bahádur Bandžan foto: AFP

Mladík zmizel v polovině března v pralese, v němž dlouhé měsíce meditoval - bez jídla a bez vody. Již v neděli spatřili záhadného chlapce v lese místní obyvatelé.

„Policisté nalezli ,Malého Buddhu' sedícího pod stromem v džungli poblíž vesnice Piluwa,“ potvrdil Ramešvor Jadav, policejní důstojník z okresu Bara, který leží asi 160 kilometrů jižně od nepálské metropole Káthmándú.

„Od svého zmizení jsem se toulal v lesích,“ citoval chlapcova slova místní novinář Raju Šrestha. S „Malým Buddhou“ údajně po jeho návratu mluvil. „Jsem oddán meditacím, které budou trvat šest let,“ prohlásil prý tajemný hoch.

Na místo, kde se chlapec nyní usadil, přispěchaly ihned stovky buddhistů a hinduistů. Podle místní televize se před ním shromáždili, drželi se za ruce a s úctou ho pozorovali. „Nemyslím si, že je Buddha. Má ale určitou zvláštní sílu,“ prohlásil nepálský novinář Šrestha.

„Malý Buddha“ podle něj zhubl, vlasy má dlouhé na ramena a když s ním mluvil, chlapec seděl se zkříženýma nohama pod jedním z malých stromků. „Okolo hrudi měl omotán šátek,“ dodal novinář s tím, že chlapec nepřijímá žádné jídlo, živí se pouze rostlinami.

Velkým překvapením pro mnohé bylo, že s sebou nyní „Malý Buddha“ nosí i meč. Podle místních novin prý vlastní zbraň kvůli své ochraně. „I Buddha se musel sám postarat o svou bezpečnost,“ uvedl údajně záhadný chlapec.

Bandžanova sláva začala růst poté, co se prý uzdravil z následků uštknutí jedovatým hadem. „Kousl mě had, ale nepotřebuji lékařskou pomoc. Potřebuji teď jen strávit šest let hlubokou meditací,“ prohlásil tehdy. Od 17. května 2005 pak seděl v džungli u kořenů jednoho stromu údajně se zkříženýma nohama a bez pohybu, zatímco tisíce hinduistů a buddhistů se na něj každý den chodily dívat. Vidět ho však mohli jen mezi úsvitem a soumrakem ze vzdálenosti asi 50 metrů.

V noci byl výhled na chlapce zastíněn. Někteří buddhističtí kněží, kteří v pralese hocha dříve navštívili, ale prohlásili, že ho za převtělení Buddhy nepovažují, potvrdili však, že měsíce medituje. Několik místních představitelů si dokonce myslí, že chlapcovi stoupenci pouze chtějí z lidí vylákat co nejvíce peněz. Přesto ale tisíce vesničanů přesvědčených o pravém opaku „Malému Buddhovi" denně nosí peníze a dary.

Autoři: , ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat