Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

McDonald's čelí žalobě, Happy Meal prý využívá zranitelnost dětí

Happy Meal od McDonald's | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Happy Meal od McDonald's | foto: Reuters

LOS ANGELES Americká organizace na ochranu spotřebitelů podává žalobu na řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's. Chce mu zabránit, aby přidával do svých dětských menu Happy Meal hračky a lákal tak děti do svých restaurací. Středisko pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) uvádí, že McDonald's svým chováním porušuje zákony na ochranu spotřebitelů v Kalifornii.

Žaloba byla podána jménem Monety Parhamové. Ta tvrdí, že její malé děti chtějí chodit do restaurací McDonald's kvůli hračkám, které zde dostanou. Podle CSPI se tak McDonald's zaměřuje reklamou přímo na malé děti, a porušuje tak několik zákonů na ochranu spotřebitelů, protože využívá zranitelnost dětí. CSPI dodala, že nepožaduje v žalobě žádné finanční odškodné, pouze změnu chování.

Hračky s jídlem

McDonald's začal nabízet Happy Meal ve Spojených státech v roce 1979. V současnosti nabízí ve svých menu mimo jiné postavičky z oblíbených filmů, jako Shrek, nebo vyhledávané hračky, včetně Barbie. Menu Happy Meal bylo pro McDonald's obrovským hitem a spustilo podobné nabídky u dalších řetězců rychlého občerstvení.

V roce 2006 utratily podniky rychlého občerstvení včetně McDonald's za hračky a reklamu lákající děti 520 milionů dolarů (9,8 miliardy korun).

"Jsme hrdí na náš Happy Meal a máme v úmyslu naši značku, naši pověst a naše jídlo důrazně bránit," uvedla mluvčí McDonald's Bridget Coffingová.

"Nasloucháme našim zákazníkům a rodiče nám stále říkají, že schvalují náš Happy Meal." Praktiky McDonald's jsou pozorně sledovány. San Francisco se nedávno stalo prvním městem, které zakázalo restauracím s rychlým občerstvením přikládat hračky k dětským jídlům, která nesplňují stanovené nutriční hodnoty.

Podobná vyhláška byla schválena i v oblasti Santa Clary, napsaly agentury AP a Reuters.

Rok 2010 v obrazech

Reklama tohoto typu podle odborníků děti dokáže hodně ovlivnit a v USA, bojujících s dětskou obezitou, není vítána. Odborný časopis Pediatrics rovněž nedávno zveřejnil studii, podle níž dají děti přednost svačině, jejíž obal zdobí populární postavičky.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - ELEKTRONIK (25 - 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč