13. ledna 2010 13:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Medvědi Vojta, Kuba a Matěj z Večerníčku oslavili desáté narozeniny

Slavní medvědí bratři oslavili narozeniny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavní medvědí bratři oslavili narozeniny | foto: ČTK

BEROUN Pětikilové kyblíky s medem, hroznové víno, cukroví a dorty dostali dnes k desátým narozeninám medvědi Vojta, Kuba a Matěj z oblíbeného večerníčku Méďové, kteří žijí v berounském medvědáriu. Oslavu kulatých narozenin si nenechaly ujít desítky lidí. Mezi gratulanty nechyběl ani režisér Václav Chaloupek, který tři malá medvíďata před lety uvedl na televizní obrazovku. Od té doby chlupáči značně zesílili a dnes váží kolem pěti metráků.

"Pro mě je neuvěřitelné, že těch deset let tak strašně rychle uteklo. Bylo to nejplodnější léto v mém životě," zavzpomínal režisér na natáčení populárních večerníčků.

Slavný večerníček


Trojice huňáčů žila nejprve u něj, když ale povyrostli, nemohl se o ně už starat. Výběh na Městské hoře v Berouně byl podle filmaře i zástupců města nejlepším řešením. "Myslím si, že medvědi jsou pro Beroun přínosem, i když se o tom ze začátku pochybovalo. A mám hroznou radost, když čtu nabídky cestovních kanceláří nebo tipy na výlety a najdu tam Konopiště, Křivoklát, Karlštejn, Koněprusy a berounské medvědy," dodal Chaloupek.

Medvědy Chaloupek nenavštěvuje
Přestože se mu po někdejších svěřencích stýská, k jejich výběhu nezajde. Mají už svůj život a nechce jim ho narušovat, navíc je o ně podle režiséra dobře postaráno. "Vždycky když jedu přes Beroun, tak se podívám k Městské hoře, ale nikdy se tady nezastavím. Mají svůj denní rytmus a moje přítomnost jim to, myslím, narušuje. Sice se mi po nich stýská, ale nejdu k nim," poznamenal Chaloupek.

Spolu s huňáči dnes u výběhu oslavila své desáté narozeniny také Klárka Nigrinová, žákyně čtvrté třídy z Prahy 8. Její maminka upekla dort nejen jí, ale i každému z medvědů. "Když jí bylo před dvěma lety osm, tak jsme zjistili, že má narozeniny ve stejný den jako medvědi," vysvětlila maminka oslavenkyně. Dívka se svěřila, že jí medvědi v Berouně přirostli k srdci, ačkoli nejraději má ze zvířecí říše žirafy.

Berounský starosta Jiří Besser huňáčům popřál, aby se dožili věku, který jim předpovídají ošetřovatelé - až 50 let. "Takže mají před sebou ještě krásných čtyřicet let života," dodal. On i Chaloupek se shodují v tom, že zvířatům se v prostorném výběhu na Městské hoře žije dobře. "Myslím, až příliš dobře - jsou silnější. Možná by potřebovali malounko změnit jídelníček, více ovoce a zeleniny a méně toho sladkého. Ale na druhou stranu, když o tom člověk přemýšlí, je lepší tady být do padesáti asketický, nebo užívat si a zemřít v pětatřiceti?" podotkl Chaloupek.

Život medvědů v Berouně


Berounští medvědi neuléhají k zimnímu spánku a jsou aktivní po celou zimu. Nemají potřebu vytvářet si vnitřní zásoby živin a tuku na zimu, protože mají trvalý přísun potravy. "Mají rádi vajíčka, hroznové víno, hrozinky, veškeré pečivo a ovoce a zeleninu," popsala medvědí jídelníček jedna z ošetřovatelek Dagmar Krejzová.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!