Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardář Laliberté chce ve vesmíru uspořádat filantropickou show

Magazín

  17:15
MOSKVA - Kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté si splní svůj dětský sen a 30. září odcestuje na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz do vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) chce prý uspořádat i filantropické představení.

Kanadský miliardář Guy Laliberté. foto: Reuters

Napsala to agentura Reuters.

"Podívat se do vesmíru nebyl můj první dětský sen. Nejprve jsem si přál žít v pohádce. Když jsem však v roce 1969 viděl v televizi přistání amerických kosmonautů na Měsíci, tak jsem zatoužil prožít něco podobného," uvedl na tiskové konferenci v Moskvě padesátiletý Laliberté, bývalý chodec na chůdách a polykač ohně, jehož majetek odhaduje server forbes.com na 2,5 miliardy dolarů (asi 43,5 miliardy korun).

Laliberté známý svými novátorskými cirkusovými představeními s sebou do vesmíru vezme prý i devět červených klaunských nosů. Má v plánu zapojit posádku do originálního vystoupení, které se bude vysílat 9. října na internetu.

Poslání zamýšlené show je však vážné. Chce v něm upozornit na skutečnost, že miliony lidí z rozvojových států nemají přístup k nezávadné vodě, což má za následek vznik a šíření mnoha chorob.

Laliberté absolvuje poslední předletové přípravy na ruském kosmodromu v kazachstánském Bajkonuru. Ve vesmíru má pak strávit asi dva týdny.

Zaujme místo po kazašském kosmonautovi, který byl z ekonomických důvodů odvolán. Za 35 milionů dolarů (asi 611 milionů korun) se tak Laliberté stane v pořadí již sedmým "vesmírným turistou".

Na ISS se už neměl žádný neprofesionální kosmonaut podívat. Stanice je od května obsazena stálou šestičlennou posádkou a pro turistu by tam už nebyl prostor. Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce přesto v budoucnu lety na orbitální komplex nabízet, když se opět uvolní místo.

Na ISS se zatím za vlastní peníze podívalo šest "vesmírných turistů".

Prvním byl v roce 2001 americký milionář Dennis Tito.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat