Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miliardář Laliberté chce ve vesmíru uspořádat filantropickou show

Kanadský miliardář Guy Laliberté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský miliardář Guy Laliberté. | foto: Reuters

MOSKVA Kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté si splní svůj dětský sen a 30. září odcestuje na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz do vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) chce prý uspořádat i filantropické představení.

Napsala to agentura Reuters.

"Podívat se do vesmíru nebyl můj první dětský sen. Nejprve jsem si přál žít v pohádce. Když jsem však v roce 1969 viděl v televizi přistání amerických kosmonautů na Měsíci, tak jsem zatoužil prožít něco podobného," uvedl na tiskové konferenci v Moskvě padesátiletý Laliberté, bývalý chodec na chůdách a polykač ohně, jehož majetek odhaduje server forbes.com na 2,5 miliardy dolarů (asi 43,5 miliardy korun).

Laliberté známý svými novátorskými cirkusovými představeními s sebou do vesmíru vezme prý i devět červených klaunských nosů. Má v plánu zapojit posádku do originálního vystoupení, které se bude vysílat 9. října na internetu.

Poslání zamýšlené show je však vážné. Chce v něm upozornit na skutečnost, že miliony lidí z rozvojových států nemají přístup k nezávadné vodě, což má za následek vznik a šíření mnoha chorob.

Laliberté absolvuje poslední předletové přípravy na ruském kosmodromu v kazachstánském Bajkonuru. Ve vesmíru má pak strávit asi dva týdny.

Zaujme místo po kazašském kosmonautovi, který byl z ekonomických důvodů odvolán. Za 35 milionů dolarů (asi 611 milionů korun) se tak Laliberté stane v pořadí již sedmým "vesmírným turistou".

Na ISS se už neměl žádný neprofesionální kosmonaut podívat. Stanice je od května obsazena stálou šestičlennou posádkou a pro turistu by tam už nebyl prostor. Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce přesto v budoucnu lety na orbitální komplex nabízet, když se opět uvolní místo.

Na ISS se zatím za vlastní peníze podívalo šest "vesmírných turistů".

Prvním byl v roce 2001 americký milionář Dennis Tito.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.