Středa 22. května 2024, svátek má Emil
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milovat partnera a přitom mu nasadit parohy? Jde to, tvrdí studie

Magazín

  6:00
PRAHA - Osoby v manželském svazku nadále pohlížejí na nevěru jako na špatnost. Než však budete přísně soudit souseda, podívejte se na tento jev nezaujatě, píše francouzský server Gentside.
Žena se dvěma muži (ilustrační foto).

Žena se dvěma muži (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Průzkum, který si objednal internetový server Gleeden, demaskuje zažité představy o nevěře. Dnes nějaká ta kraťoučká pletka nikoho nevyvede z míry, ovšem u starších generací je nevěra stále ještě velmi stigmatizována. Studie však ukazuje, že jsme méně konzervativní, než bychom si mohli myslet.

Zde jsou některé její závěry:

 • Za prvé: můžete milovat svého partnera, a přitom mu být nevěrní. Podle studie z letošního roku je 63 procent Francouzů žijících v manželství nebo v partnerském svazku toho názoru, že mohou velice dobře milovat partnera, a přitom mu klidně nasadit parohy. Je to o deset procent více než v roce 2010, tedy v průběhu čtyř let nastal významný vývoj. Zdá se, že Francouzi jsou stále více toho názoru, že láska a sex nemusejí jít vždy ruku v ruce.
 • Za druhé: nevěra se neomezuje na sex. Podvádět ještě neznamená, že jste s někým strávili noc. Pro 62 procent dotázaných Francouzů je důkazem nevěry již ta skutečnost, že někoho prostě obejmete. K opepření jinak trochu nudného manželského života není třeba chodit až do postele: tři drinky a jeden polibek s třetí osobou bohatě postačí.
 • Za třetí: je celoživotní věrnost partnerovi přežitek? Je posvátný model monogamního páru, "dokud nás smrt nerozdělí", překonaný? Přestože si 68 procent Francouzů myslí, že je možné zachovávat věrnost téže osobě, toto procento od poloviny 70. let minulého století neustále klesá. Zvláště mezi ženami: v roce 1976 jich 86 procent věřilo na věrnost po celý život, letos už jich je jen 69 procent. Jsou méně romantické, ale pragmatičtější?
 • Za čtvrté: jsem na nevěru už příliš starý. Nevěra není vyhrazena jen mládí. Zcela naopak, s přibývajícími lety rostou dobrodružné choutky: mezi osobami mladšími pětatřiceti let se najde 20 procent hříšníků, mezi osobami ve věku od pětatřiceti do devětačtyřiceti lety jich je 32 procent a mezi těmi, kdo překročili padesátku, dokonce 46 procent! Je to spíše logické: často po mnoha letech společného života přichází chuť na změnu.
 • Za páté: pocit viny není nezbytný. Když jste podvedli druha, musíte vzlykat pod peřinou? Samozřejmě nikoli, americké filmy evidentně lžou: pouze 21 procent dotázaných žen a 31 procent mužů uvedlo, že nevěry litují. Ať je tomu jakkoli, tyto statistiky nám ukazují, že se nemusíme cítit provinile: nikdo není bez chyby. O problému nevěry lze hovořit svobodně a bez výčitek.
Autoři: ,
Témata: nevěra, věrnost