Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny. S Hanzelkou se dostane na známky

Magazín

  9:03aktualizováno  14:53
PRAHA - Na oslavu stých narozenin Miroslava Zikmunda Česká pošta od čtvrtka prodává příležitostný aršík dvou poštovních známek. Podobiznami cestovatelů uctí také Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Autory výtvarného námětu jsou grafička Eva Hašková a ilustrátor Jan Maget, rytinu vytvořil Václav Fajt.

Na oslavu stých narozenin Miroslava Zikmunda vydala Česká pošta 14. února 2019 příležitostný aršík dvou poštovních známek. Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů Zikmunda a jeho celoživotního přítele Jiřího Hanzelky. Na pozadí je schematicky naznačena trasa jejich výprav v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst. Rozměr aršíku je 203 krát 153 milimetrů, známky o rozměru 30 krát 88 milimetrů je možné zakoupit i jednotlivě za 45 korun. foto: ČTK

Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů. Na pozadí známky je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst.

Rozměr aršíku je 203 krát 153 milimetrů. Známky o rozměru 30 krát 88 milimetrů bude možné zakoupit i jednotlivě za 45 korun.

Zikmundův přítel Štěpán Rusňák v České televizi upozornil, že na známkách vychází pouze osobnosti, které už nežijí. Pravidlo se nevztahuje na prezidenty a papeže. V Česku byly v minulosti tři další výjimky. Na známce se ještě za svého života objevil kosmonaut Vladimír Remek, gymnastka Věra Čáslavská a po překvapivém triumfu hokejového týmu na olympiádě v Naganu také brankář Dominik Hašek.

Ponorkovou nemoc jsme nikdy neměli, vzpomíná cestovatel Zikmund

Zikmund a Hanzelka společně navštívili přes 80 zemí. Ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra. Oba získali řadu vyznamenání, například Cenu Egona Erwina Kische v roce 1993 a medaili Za zásluhy v roce 1999 od Václava Havla. V roce 2014 prezident Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. 

Miroslav Zikmund při natáčení filmu Století Miroslava Zikmunda.
Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950....

Zikmundovy narozeniny se letos slaví na několika místech v Česku. Plzeň věnovala Zikmundovi městský ples nesoucí heslo Po stopách legendy. V Plzni také v neděli 17. února začne v kulturním centru Papírna výstava projektu Zikmund 100, kdy Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali stopy Hanzelky a Zikmunda na cestách po Blízkém východě, Indii, Nepálu a dalších zemích. Výstava se v létě přesune do Zlína, kde také na filmovém festivalu budou promítnuty filmy Zikmunda a Hanzelky. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje soubor uměleckých děl inspirovaných životem a dílem českých cestovatelů.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...