Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů. Na pozadí známky je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst.
Rozměr aršíku je 203 krát 153 milimetrů. Známky o rozměru 30 krát 88 milimetrů bude možné zakoupit i jednotlivě za 45 korun.
Zikmundův přítel Štěpán Rusňák v České televizi upozornil, že na známkách vychází pouze osobnosti, které už nežijí. Pravidlo se nevztahuje na prezidenty a papeže. V Česku byly v minulosti tři další výjimky. Na známce se ještě za svého života objevil kosmonaut Vladimír Remek, gymnastka Věra Čáslavská a po překvapivém triumfu hokejového týmu na olympiádě v Naganu také brankář Dominik Hašek.
Ponorkovou nemoc jsme nikdy neměli, vzpomíná cestovatel Zikmund![]() |
Zikmund a Hanzelka společně navštívili přes 80 zemí. Ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra. Oba získali řadu vyznamenání, například Cenu Egona Erwina Kische v roce 1993 a medaili Za zásluhy v roce 1999 od Václava Havla. V roce 2014 prezident Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
Zikmundovy narozeniny se letos slaví na několika místech v Česku. Plzeň věnovala Zikmundovi městský ples nesoucí heslo Po stopách legendy. V Plzni také v neděli 17. února začne v kulturním centru Papírna výstava projektu Zikmund 100, kdy Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali stopy Hanzelky a Zikmunda na cestách po Blízkém východě, Indii, Nepálu a dalších zemích. Výstava se v létě přesune do Zlína, kde také na filmovém festivalu budou promítnuty filmy Zikmunda a Hanzelky. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje soubor uměleckých děl inspirovaných životem a dílem českých cestovatelů.