Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Místo atentátu na Heydricha zdobí komiksový příběh, připomíná klíčové momenty historické události

Nedaleko od místa atentátu na Reinharda Heydricha je nová připomínka obětí heydrichiády. Student architektury Jakub Marek nasprejoval na zeď komiksový příběh, který připomíná klíčové momenty historické události. foto: Archiv Michala Švarce

Praha - Nedaleko od místa atentátu na Reinharda Heydricha je nová připomínka obětí heydrichiády. Student architektury Jakub Marek nasprejoval na zeď komiksový příběh, který připomíná klíčové momenty historické události.
  6:00

Galerie hlavního města Prahy koordinuje program Umění pro město. Vloni zveřejnila veřejnou výzvu pro umělce, kteří chtějí pozměnit fasády nebo zdi v metropoli.

„V zadání bylo, že si můžeme vybrat ze čtyř míst a bude vítáno zohlednění historického nebo současného kontextu. Zvažoval jsem jednotlivé lokality, a nakonec mě nejvíc zaujala zeď u tramvajové zastávky Vychovatelna. Je to nedaleko od místa atentátu a napadlo mě, že by bylo dobré tuto událost výtvarně zpracovat“ říká Jakub Marek, který navrhl na dvousetmetrovou zeď takzvaný mural.

Komiksový příběh na zdi nedaleko místa atentátu na Heydricha.
Komiksový příběh na zdi nedaleko místa atentátu na Heydricha.

Poslední malířova válka. Obětavý hrdina Kamil Jan Cipra bojoval v legiích a do služby se přihlásil i proti nacistům

Podle autora většina lidí tímto místem jen projíždí, málokdo se zastaví. „Nasprejoval jsem na zeď několik figur, které jsou snadno pochopitelné i během pár vteřin. Nešlo mi o detaily u jednotlivých postav, ale o to, aby mural fungoval jako celek. Plocha vypráví komiksový příběh, který vám proběhne před očima, když ho míjíte. Důležité jsou jednotlivé části příběhu, jako seskok parašutistů, tajné setkání s místním odbojem, samotný atentát, a nakonec jsou vyobrazeny oběti heydrichiády. Z historie mě zajímají hlavně příběhy hrdinů 20. století a tato práce mě přivedla k příběhu parašutistů. Věřím, že moji vrstevníci vědí, kdo byl Gabčík a Kubiš, ale možná si je nespojují s konkrétní lokalitou, a ne všichni vědí, jaký měl jejich čin dopad“ říká autor.

Attentat 1942

 • Hra kombinuje archivní záběry, interaktivní komiks a filmové rozhovory. Hráč se ocitá v roli vnuka nebo vnučky muže, který byl zatčen gestapem po atentátu na Reinharda Heydricha.
 • Úkolem hráče je zjistit, proč byl dědeček gestapem zatčen a jakou roli v atentátu na Heydricha sehrál. Attentat 1942 je česká videohra z roku 2017, mobilní verze byla spuštěna v roce 2020. Hru vyvinuli vědci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.
 • Podle spoluautora hry Lukáše Kolka příběh ukazuje české válečné hrdinství: „Mezi všemi nejčastěji americkými, případně britskými příběhy o druhé světové válce, které najdeme v ostatních videohrách nebo filmech, věříme, že je zajímavé podívat, co se dělo u nás. Důležité je také podnítit mladé lidi k zájmu o historii. Za zásadní považujeme mezigenerační dialog, který hra nejen přímo zobrazuje, ale taky podporuje. Máme i několik reakcí od hráčů, které Attentat 1942 přiměl k tomu zajímat se o vzpomínky svých prarodičů. Tohle téma rodinné historie je velmi silné,“ říká Kolek a dodává, že letos v srpnu jejich tým představí volné pokračování, hru Svoboda 1945:Liberation, která představí dopady válečných událostí a příběh se přesouvá do českého pohraničí.
 • Verze hry pro iOS
 • Verze hry pro Android 
 • Trailer je k vidění zde

Anthropoid aneb Zabili jsme Heydricha

 • Publicista Zdeněk Ležák a výtvarník Michal Kocián vydali v květnu 2021 komiks Anthropoid aneb Zabili jsme Heydricha v nakl. Argo. Publikace volně navazuje na komiksovou knihou stejné autorské dvojice s názvem Tři králové, která vyšla v roce 2017.
 • Zdeněk Ležák okomentoval knižní novinku slovy: „Anthropoid je česká bitva u Thermopyl, český Den-D, naprostý fenomén světového významu. Je to hrdinský příběh se vším, co k tomu patří. Navíc čas trošku obrušuje tragiku toho aktu a tím do popředí stále víc vystupuje heroičnost. Je to akční, sympatičtí hrdinové, atraktivní doba. To všechno hraje pro akční komiks. Moje zkušenost s komiksy Tři králové nebo Stopa legionáře je, že i děti kolem deseti let v tom nacházejí své hrdiny. To je z mého pohledu super, když si kluci hrají na Balabána, Morávka a Mašína místo na Spider-Mana nebo Batmana. Doufám, že si k tomu teď přidají Gabčíka, Kubiše a třeba i Valčíka nebo Opálku. Tohle jsou příběhy naší národní historie, které by měl každý znát. Stostránkový komiks vám je zprostředkuje rychlou, snadnou a zábavnou formou. A to platí pro děti i dospělé.“

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...