Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Mocný Zeus se vrátil

Magazín

  9:05
ATÉNY - Turistům, kteří přišli obdivovat pozůstatky Chrámu Dia olympského v řecké metropoli, se v neděli naskytla nevšední podívaná. Vedle impozantních korintských sloupů stála zhruba třicítka lidí oblečených do starodávných kostýmů.

U Diova chrámu v Aténách se sešli kněží i čestná stráž. foto: AFP

Muž v tunice pozdvihl kovovou hůl zakončenou dvěma hadími hlavami, a na scéně se objevili kněží v modrých a červených pláštích. Vypustili do vzduchu dvě bílé holubice jako symbol míru a obětovali bohům vodu, kterou vylili na zem.

Skupina poté začala zpívat žalmy vyzývající Dia, „krále bohů a hybatele věcí“, aby přinesl světu mír.

Za celou akcí stála skupina Ellinais, která vznikla zhruba před rokem. Jejím záměrem je oživit staré náboženské zvyklosti z dob, kdy Řecko bylo studnicí vzdělání a střediskem filozofie.

Ellinais má zatím 34 registrovaných členů, většina z nich jsou akademici, právníci nebo další vzdělanci. Loni vyhráli soudní spor s Řeckem, které jejich víru nakonec muselo prohlásit za státem uznané náboženství. Teď Ellinais usiluje o to, aby získala povolení k provádění náboženských obřadů. Pak by například mohla oddávat své členy podle dávných pohanských rituálů.

Boj s úředníky
„Naším poselstvím je světový mír, ekologický způsob života a právo na vzdělání pro každého,“ prohlašuje jeden z kněžích.

Skupina počítá letopočty od roku 776 před Kristem, kdy se v Řecku konaly první olympijské hry. Ráda by prosadila starou řečtinu jako oficiální státní jazyk a chce rovněž obnovit všechny starověké svatostánky v zemi.

„Jsme Řekové, takže požadujeme od vlády právo používat naše chrámy,“ říká „kněžka“ Doreta Peppaová. To ovšem podle ministerstva kultury nepřipadá v úvahu. „Archeologické objekty nebudou nikomu sloužit jako soukromé jeviště,“ soptí zástupkyně ministerstva Nikoletta Valakouová, která Ellinais chtěla zakázat i nedělní bohoslužbu.

„Úředníci jsou posedlí tím, že pokládají chrámy pouze za nedotknutelné pamětihodnosti. To musí skončit,“ kontruje Peppaová. „Řecký parlament je vlastně taky pamětihodnost, a přesto stále funguje. Tak proč by nadále nemohly fungovat i chrámy?“

Jenže tato odzbrojující logika na státní zaměstnance neplatí. Na nedělní shromáždění proto dohlížela nejen Valakouová, ale i policejní hlídky, které měly za úkol vyvést kohokoliv, kdo by se snažil vstoupit na území Chrámu Dia olympského.

Ellinais nakonec situaci vyřešila tak, že zůstala na prostranství před chrámem. Zjednala si i vlastní „čestnou stráž“, které velí statný instruktor z fitness centra. Členové stráže si dokonce vyrobili zbroj, a to z rekvizit francouzských a indických filmových štábů.

„Je to pro mě záležitost zachování kulturních tradic. Chci zůstat ve spojení se svými předky,“ svěřil se instruktor novinářům.

Autoři: ,