Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Móda bolivijských domorodých žen dobývá svět

Magazín

  6:49
LA PAZ - V Bolívii nutili kdysi španělští kolonizátoři své domorodé sloužící, aby nosily nabírané sukně. Tuto módu nazývanou cholita hodlá návrhářka Eliana Pacová exportovat do Madridu, do Paříže a do celého světa, píše agentura AFP.

Tanec v tradičních kostýmech foto: Jana Troupová, Hedvábnástezka.cz

Tyto barevné sukně, které kdysi byly symbolem diskriminace a které se nosily společně se šálem z vlny z lamy a malým kloboučkem na hlavě, dnes domorodé brazilské ženy odívají s pýchou. Tato móda, nesoucí v sobě brazilskou identitu a hrdost, již byla představen na Fashion Week v New Yorku. Eliana Pacová nosí ve svém ateliéru v La Paz rovněž tento tradiční oděv, jemuž dodala sofistikovaný nádech, aby mohl překročit hranice.

I v Bolívii, kde od roku 2006 vládne v historii první domorodý prezident Evo Morales, lze stále častěji spatřit ministryně, soudkyně nebo televizní hlasatelky oděné podle módy cholita. Cholita je zdrobnělina od chola, a to je většinou pejorativní označení domorodých žen.

Ať žije cholita

Eliana Pacová nemohla věřit svým očím, že mohla představit svou kolekci Pachamama v září na prestižním Fashion Week v New Yorku. Ta byla nejprve předvedena ve vládním paláci v La Paz. To odráželo podporu jejímu projektu ze strany bolivijských úřadů. „Bylo to poprvé, co se tyto šaty dostaly až na módní přehlídky a obléklo je 12 modelek z různých zemí,“ chlubí se Eliana Pacová.

Oděv cholita, který Bolivijky nosí ve všední den stejně jako ve svátek, se skládá ze tří nebo čtyř vrstev, z nichž na každou se spotřebuje až šest metrů látky. Sukně spadá pod kolena a může vážit až deset kilogramů. Taková sukně stojí 200 až 4300 dolarů (5000 až 107.500 Kč). Při významných událostech a církevních svátcích k ní ženy nosí zlaté nebo stříbrné šperky a drahokamy.

Tato móda si získala obdiv španělské návrhářky Agathy Ruizové de la Prada, která se proslavila svými zvláštními barevnými kreacemi. „Miluji oděvy cholita, připomíná mi to hodně Yvese Saint Laurenta a Giorgia Armaniho v jejich nejlepších letech,“ říká návrhářka, která přijela do Limy, aby tu představila vlastní kolekci. „Ráda bych představila tuto módu v Madridu a v Paříži,“ dodává.

A to je právě snem bolivijské návrhářky. „Myslím, že je možné, aby evropské ženy nosily šálu nebo klobouk cholita,“ říká Eliana Pacová. Představuje si rovněž, že by nosily barevné šály k šatům západního stylu nebo ke džínům. Podle Adriany Barrigové z Agentury pro turistický rozvoj při radnici v La Paz jsou oděvy cholita součástí kultury a pro návštěvníky přijíždějící objevovat Bolívii jsou velkou atrakcí.

Eliana Pacová zdůrazňuje, jaká obrovská práce se skrývá za každým modelem: jsou ručně šité a pletené a může na nich až dva týdny pracovat tým tří lidí. „Pro mne to představuje kulturu, identitu, hrdost i práci, neboť chola hodně a těžce pracuje,“ říká. „A skrze tuto módu se žena prosazuje jako nezávislá,“ dodává.

Autor: