Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zapomeňte na filmové hvězdy. V Hongkongu září učitelé

Magazín

  6:00
HONGKONG - Elegantní vstupní hala jednoho z hongkongských středisek moderní výuky se podobá předsálí většího kina. Také tady se tísní dospívající mládež, která se sem vypravila hned po skončení školního vyučování. Zdi jsou plné fotografií v téměř životních velikostech - ale tyto idoly nejsou filmové hvězdy. Jsou to soukromí učitelé, napsal list The New York Times.
Asijský školák - ilustrační foto

Asijský školák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podnikatelské odvětví soustředěné kolem příprav na zkoušky je v Hongkongu stejně soutěživým prostředím jako školy samotné. A doučovací střediska se snaží získat co největší díl na trhu tím, že ze svých zaměstnanců dělají celebrity. Jména doučujících učitelů a jejich podobizny se tak objevují na městských autobusech, ve stanicích metra i na billboardech.

V Hongkongu otevřeli v rušné čtvrti ‚králičí kavárnu‘

„Doučování v nějaké podobě existovalo od samotného vzniku školství,“ říká Mark Bray, profesor srovnávací výuky univerzity v Hongkongu. „Ovšem zajímavé na tom je, že v Hongkongu našli hvězdní soukromí učitelé recept, jak pracovat v téměř průmyslovém měřítku,“ dodal Bray.

Původně středoškolští studenti v Hongkongu skládali dva velké standardizované testy, ale v roce 2009 je úřad pro vzdělání sloučil do jednoho. Tento krok měl podle mínění úředníků snížit úzkost studentů a podpořit „celkový rozvoj osobnosti a celoživotních vzdělávacích schopností“.

Tato teoretická představa se však nenaplnila. Celá budoucnost studentů nyní závisí na tomto jediném velkém testu - a v důsledku toho doučovací byznys nabobtnal do nebývalého rozsahu.

Úřad v Hongkongu má nyní v záznamech zhruba 2600 registrovaných soukromých škol nabízejících „neformální výuku“, což je kategorie zahrnující doučování. To je více než dvojnásobek běžných základních a středních škol, které na tomto poloautonomním území pod čínskou správou jsou.

Jen střediska moderní výuky mají více než 50 poboček - a jejich rozpočet na reklamu přesahuje milion amerických dolarů (asi 25 milionů korun), uvedla mluvčí společnosti Minnie Wongová.

Hvězdný systém doučovatelů přitom může být velmi lukrativní. Antonia Chengová, která jako doučovatelka pracuje pro střediska moderní výuky, odhaduje, že za posledních deset let učila více než 100 tisíc studentů. Podle jejích slov vydělávají ti nejlepší ze soukromých učitelů ve firmě miliony dolarů ročně.

Portréty Chengové je vidět na autobusech či v metru. Jsou do té míry retušované, že si Chengová mimo prostředí třídy nepřipadá jako celebrita. „Na těch portrétech mě poznávají jenom moji studenti. Takže mě to nedostává do nijak nepříjemných situací,“ uvedla Chengová.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat