17. ledna 2007 15:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Móda ve stylu Vatikánu

Nová kolekce Donatelly Versace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová kolekce Donatelly Versace. | foto: AFP

ŘÍM/PRAHA „Móda potřebuje více strohosti,“ prohlásila Donatella Versace v komentáři ke své nové kolekci pánského oblečení na zimu 2007-2008, kterou tento týden představila v italském Miláně.

Její rafinované modely vždycky budily ve světě módy nadšení, poslední přehlídka však zaujala i publicisty už znuděné módními kreacemi návrhářů. Donatella tentokrát pánské kolekci vtiskla „nádech kněžství“, napsal britský deník The Times. Přehlídkové molo ovládli muži v antracitově černých oblecích a „kněžských košilích“ s kolárkem.

Inspirací přitom prý návrhářce byl Georg Gänswein, osobní sekretář papeže Benedikta XVI. „Přemýšlela jsem o asketickém, vážném a mravném muži. Strohost otce Georga mi připadá velmi elegantní, “ řekla Donatella. Podle ní „přišel ten pravý čas zapomenout na svaly a zdůraznit sílu ducha“.

Georg Gänswein, neobyčejně atraktivní padesátiletý duchovní, se už dlouho těší velkému zájmu italských médií i přesto, že jen zřídkakdy veřejně vystupuje a už vůbec se nevyjadřuje k nemístným článkům o jeho osobě, které vycházejí v italském bulváru.

Muži, který je Svatému otci nejblíže, říkají jeho vatikánští kolegové prostě - don Georgio. Média v Itálii ho ale překřtila na Adonise z Černého lesa (pochází ze čtvrti Černý les ve městě Riedern am Wald v Bádensko-Württembersku v Německu) a italská mutace magazínu Vanity Fair na Monsignora Clooneyho, kvůli údajné podobnosti s hollywoodským krasavcem Georgem Clooneym.

„On je prostě nádherný. Je to ta nejlepší zpráva z Vatikánu,“ napsala o Gänsweinovi novinářka italského deníku La Stampa.

Poté co bulvár zveřejnil snímky Gänsweina hrajícího tenis, vznikl v Itálii dokonce fanklub jeho obdivovatelek, které si říkají georgistky. Oleje do ohně jejich poblouznění ještě přilil svým přiznáním, že jako mladík byl několikrát zamilovaný. „Mám zdravé smysly a ti, kdo mají zdravé smysly, je používají,“ citoval jej britský deník The Daily Telegraph.

Otec Gänswein byl jmenován osobním sekretářem kardinála Josepha Ratzingera v roce 2003 a po jeho zvolení papežem jej následoval do Vatikánu. V rozhovoru pro Rádio Vatikán loni popsal, jak probíhá jeho den ve službách Svatého otce. Po ranní mši, modlitbě a rozjímání následuje společná snídaně. Poté se sekretář probírá papežovou korespondencí a následují dopolední audience. Po obědě a krátké procházce papež podepisuje připravené dokumenty.

Kateřina Hůlková, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz