Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Moře v San Francisku vyplavilo čtyři mrtvé plejtvákovce, jednoho zabila srážka s lodí

Odborníci odhadují, že velryby vyplavené na břeh představují jen deset procent celkového počtu uhynulých kytovců. foto: ČTK

San Francisco - Čtyři uhynulé plejtvákovce šedé vyplavilo moře na pláže Sanfranciského zálivu během posledních devíti dní. Jednoho z nich patrně zabila srážka s lodí, uvedli odborníci, kteří se nyní snaží zjistit příčinu uhynutí zbylých tří, informovala v sobotu agentura AP.
  5:00

„Je alarmující vyšetřovat čtyři uhynulé plejtvákovce za necelých deset dní, protože tím získáte širší pohled na hrozby, kterým tento druh kytovců čelí,“ řekl doktor Pádraig Duignan, ředitel patologie Střediska pro mořské savce. V uplynulých letech byly podle zjištění střediska nejčastější příčinou úhynu plejtvákovců nedostatečná výživa, zapletení do rybářských sítí a dalšího rybářského vybavení a zranění způsobená srážkou s lodí.

Zeptali jsme se vědců: Kolik potravy denně spořádá plejtvák obrovský?

Plejtvákovci šedí migrují na vzdálenost více než 16 000 kilometrů do zimovišť v mexických vodách, kde se nedaleko pobřeží mexického státu Baja California páří a přivádějí na svět mláďata počatá předchozí rok.

Během jara a léta zůstávají u pobřeží Kalifornie, kde se krmí sardelkami, sardinkami a malými mořskými korýši, než pokračují v migraci na sever do chladných, na potravu bohatých vod Severního ledového oceánu.

V roce 2019 vyplavilo moře na břeh v oblasti Sanfranciského zálivu nejméně 13 uhynulých plejtvákovců a vědci vyjádřili obavu, že tito až dvanáctimetroví mořští savci hladověli a nedokázali dokončit každoroční putování z Mexika na Aljašku.

Odborníci odhadují, že velryby vyplavené na břeh představují jen deset procent celkového počtu uhynulých kytovců; zbytek jednoduše klesne na dno, aniž by to lidé zaznamenali.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat