Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Na Havaji sílí hnutí za zrušení podmořských výletů za žraloky

Magazín

  19:04
HALEIWA - Tři ženy si navlékají potápěčské masky a skáčou do vody u severního pobřeží havajského ostrova Oahu, kde pak z ponořené plovoucí klece přihlížejí, jak kolem krouží asi tucet žraloků. Ty přivábily krvavé kusy ryb, které nechala do vody naházet turistická kancelář.
Turistický výlet za žraloky (ilustrační foto)

Turistický výlet za žraloky (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Turista Kim Duniec si libuje, že zkušenost ze setkání se žraloky tváří v tvář je nádherná. "Měli děsivé oči, přesto ale byli ladní, absolutně nádherní," prohlásil.

Takovéhle cesty za žraloky se staly na Havaji oblíbenou atrakcí, nicméně sílí hnutí za jejich zrušení. Někteří rodilí Havajané považují žraloky za starobylé bohy a jejich krmení pro zábavu za urážlivé pro jejich kulturu.

Surfaři a ochránci životního prostředí se zase obávají, že tato zábavní atrakce naučí žraloky spojovat si lidi s potravou, což by mohlo vést ke zvýšení počtu útoků na člověka a k narušení ekologické rovnováhy oceánu. Federální úřady pro ochranu mořských rybolovných zdrojů mezitím prošetřují, zda nejde o nezákonné krmení mořských predátorů.

Tažení proti této zábavě pro turisty se rozjelo poté, co si místní obyvatelé v březnu povšimli velké kovové klece připevněné na člunu kotvícím v přístavu před populárním restaurantem v Hawaii Kai. Vzpomněli si, že dvě cestovní kanceláře na severním pobřeží Oahu používaly podobné. Hawaii Kai je oblast obývaná vlivnou komunitou na opačné straně ostrova Oahu.

Během několika týdnů se na radnici sešlo na 400 místních, převážně nepřátelsky naladěných obyvatel, kterým jsou "žraločí" výlety proti mysli. Ty byly v Hawaii Kai brzy zrušeny, na jiných místech se ale provozují dál.

Podle havajského experta na žraloky Randyho Honebrinka byl stát vždycky proti těmto akcím v obavě, že by si žraloci mohli začít lidi spojovat s potravou. Hrozí ale i jiná potenciální ekologická rizika, zvláště proto, že tito mořští dravci stojí na špici potravinového řetězce.

Havajané jedí žraločí maso
George Burgess z Floridské univerzity, zabývající se výzkumem žraloků, zastává názor, že žraločí populace se v oblastech, kde jsou predátoři v rámci výletních akcí denně krmeni, značně rozroste. Početnější žraločí komunita by podle něj patrně začala plenit hejna svých kořistí a decimovat i další oblasti podmořského života.

Jsou to dravci (s výjimkou několika planktonožravých druhů), a největší podíl jejich stravy tvoří ryby. Loví však v podstatě všechny mořské živočichy a i mořské ptáky a ploutvonožce. Pro mnohé rodilé Havajany je to především otázka úcty k jejich kultuře. Žraloci jsou nedílnou součástí havajského folkloru a po staletí hrají významnou roli v životě Havaje.

Některé havajské rodiny jedí žraločí maso. Jiné věří, že se do žraloků vtělili jejich zesnulí předci, nahánějí jim do sítí ryby a doprovázejí kanoe bezpečně k pobřeží. V takových případech jsou žraloci považováni za starobylé božstvo, neboli aumakua, a lidé jim přinášejí oběti v podobě banánů či domorodého nápoje awa.

Autor:
Témata: žraloci, Havaj, Oahu, Ryby