12. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na jihu Moravy rozkvétá zlatý déšť. Vinaři pláčou

Na jižní Moravě počasí odpovídá spíše začátku jara než lednu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na jižní Moravě počasí odpovídá spíše začátku jara než lednu. |

BŘECLAV Zatímco horské oblasti Čech a sever Moravy se potýkají s přívaly sněhu, na jižní Moravě zima dosud nezačala. Místo sněhu lze například na Břeclavsku najít rozkvétající zlatý déšť, pučící pupeny u šeříků, fialky nebo sněženky.

Majitelé lyžařských vleků již tradičně pláčou nad nedostatkem sněhu a mizernými výdělky, vinaři nemohou sklízet úrodu na oblíbené ledové víno, protože je příliš teplo. Někteří cyklisté již vytáhli ze sklepů svá jízdní kola a jaro mají i ptáci.

Jarní počasí na Moravě. Dokonce kvetou fialky.

Jarní počasí na Moravě. Dokonce kvetou macešky

Jablkům se loni dařilo


Při výletu do Chráněné krajinné oblasti Pálava na Mikulovsku lze slyšet švitořící kosy. "Mají už jaro. Vydávají trylek, kterým obvykle na přelomu března a dubna lákají partnerky k páření," popsal nezvyklé počasí Jiří Matuška ze správy CHKO.

Nešťastní vinaři
Nešťastní jsou ale moravští vinaři, kteří počítají s výrobou oblíbeného ledového vína. Jejich úroda zůstává ve vinohradech. Čekají totiž na mráz. Sběr hroznů začne, až teplota na tři dny poklesne šest stupňů pod nulu.

Jarní počasí

Jarní počasí zmátlo přírodu - kvetou sedmikrásky, fialky, zlatý déšť či pučí šeříky.

Přes den se teploty šplhají často k šesti a místy až k deseti stupňům Celsia. Asi nejvíce jarní pohled nabízí památník Tomáše G. Masaryka v Břeclavi, kolem něhož kvetou macešky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!