Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Kubě kabaretní hvězdy do důchodu neodcházejí. Znovu se vrací do světla ramp

Kabaret Lacrimae | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabaret Lacrimae | foto: Letní Letná

HAVANA Po vzoru Buena Vista Social Club, havanského členského společenského klubu známého především tanečními a hudebními aktivitami, se umělkyně, které proslavily kubánské kabarety, znovu vracejí do světla ramp. Píše o tom agentura AFP.

Šestašedesátiletá Leticia Herrerová se ještě pyšní elegancí, která jí umožnila stát se hvězdou kabaretu Tropicana, skutečného chrámu živých havanských nocí už několik desetiletí.

V roce 2003 byla její smlouva vypovězena a umělkyně se odebrala do exilu ve Švédsku. Skandinávská zima ji však loni vedla k rozhodnutí vrátit se na karibský ostrov.

„Strávila jsem 12 let ve Švédsku, byla jsem na penzi, ale scéna mi chyběla,“ svěřuje se štíhlá míšenka se širokým úsměvem, která zdaleka nevypadá na svůj věk.

Po návratu na Kubu se Leticia se svou starou přítelkyní Deliou Barrosovou, pětašedesátiletou uměleckou ředitelkou, rozhodla vrátit ke svému uměleckému životu. Vznikla tak revue Encuentro (Setkání), na níž se podílí dvacítka zpěvaček a tanečnic ve věku od 50 do 80 let.

Nabízí se srovnání této revue s legendárním Buena Vista Social Club, skupinou starých hudebníků, která zažila novou slávu koncem 90. let a jejíž poslední členové právě ukončili poslední světové turné Adios tour.

Návrat do života

Buena Vista Social Club však tvoří hudba a písně, zatímco zde jde o zpěv a tanec, a to vyžaduje značné fyzické úsilí, uvádí Delia Barrosová.

„V tomto představení vystupují významné hvězdy, na něž se zapomnělo nebo které opustily scénu před více než 15 nebo 20 lety, protože tehdejší ředitel usoudil, že už nejsou dost mladé,“ zdůrazňuje.

Ty šťastnější se staly choreografkami, ale ostatní skončily jako hospodyně, švadleny nebo babičky v domácnosti. Dnes jim Encuentro nabízí druhý život, jako album Buena Vista Social Club v roce 1997 poskytlo prostor Ibrahimu Ferrerovi, zázračnému dítěti 40. let, který byl čističem bot, než se stal světovou hvězdou.

Leticia Herrerová, hvězda kabaretu Tropicana v 80. a 90. letech, dnes žije ve skromném bytě v Havaně. Na stěně pokoje přitahuje pohled velký portrét tanečnice ve sporém oděvu zářícím flitry a zdobeném pery.

Ráda si prohlíží videa a fotografie z dob své slávy v tomto kabaretu pod širým nebem, kde vystupovali americký hudebník a zpěvák Nat King Cole, argentinská herečka Libertad Lamarqueová nebo kubánská zpěvačka Celia Cruzová a kde dosud občas vystupuje diva Buena Vista Social Clubu, pětaosmdesátiletá Omara Portuondo.

Kabaret Tropicana byl otevřen před revolucí v roce 1959. Stal se legendárním místem, kde vystupovala kubánská elita a hvězdy Hollywoodu. V posledních letech se stal především turistickou atrakcí.

Revue Encuentro umožnila návrat na scénu čtyřiasedmdesátileté Lucii Subiadurové, bývalé primabalerině Národního folkloristického souboru, Mekky afrokubánského tance.

„Byla jsem už mrtvá, ale teď znovu zpívám a tančím. Je to návrat do života,“ svěřuje se pětasedmdesátiletá Cary Doletová, bývalá členka slavného Kvartetu Aida, který zažíval slávu v 60. a 70. letech. Všechny tyto dámy musely zahájit dietu a zhubnout v některých případech až 20 kilogramů.

V dubnu vystoupily v Národním divadle. Daly přednost tradičním, avšak velmi přiléhavým kostýmům a okouzlily publikum stále ještě jasným hlasem a živým tancem.

„Už to nikdy nebude ono, protože tělo se mění, ale bylo to úžasné,“ přiznává Leticia Herrerová. Další představení je plánováno na říjen.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...