8. září 2012 17:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Praze vyrostla nejvyšší věž z Lega na světě, měří 32 metrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pestrobarevná věž z Lega, se svými více než 32 metry nejvyšší na světě, v sobotu vyrostla na pražském Pankráci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pestrobarevná věž z Lega, se svými více než 32 metry nejvyšší na světě, v sobotu vyrostla na pražském Pankráci. | foto: ČTK

PRAHA Pestrobarevná věž z Lega, se svými více než 32 metry nejvyšší na světě, v sobotu vyrostla na pražském Pankráci. Na její stavbě se od čtvrtka podíleli malí i velcí milovníci stavebnic Lego na počest 80. narozenin producenta oblíbených hraček.

Poslední kostičku položila na vrchol věže olympijská vítězka na skifu Miroslava Knapková. Velikost věže přeměřili komisaři z Dánska. "S legem jsem si hrála jako malá holka, otec mi ho vozil ze zahraničí," řekla Knapková.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Prostranství před obchodním centrem na Pankráci při zakončení akce zaplnily stovky lidí, převážně dětí, pro které byl připraven zábavný program. Počet kostiček spotřebovaných na stavbu věže činí přibližně půl milionu. Věž v Praze měří 32,5 metru. O více než 30 centimetrů předčila podobnou stavbu v Británii.

Stavění věží z Lega má ve světě tradici. První z nich byla postavena v roce 1988 v Londýně, tehdy se tyčila do výše 15,2 metru. Od té doby byl rekord překonán více než třicetkrát. Podobné věže už byly konstruovány v mnoha městech po celém světě. Ty nejvyšší vyrostly například v Torontu, Windsoru, Vídni, Mnichově, Oslu, Santiagu, Sao Paulu, Billundu, Paříži nebo Soulu.

O společnosti Lego:

Společnost Lego založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen.

Jméno Lego je zkratka ze dvou dánských slov a znamená "hrát dobře."

Společnost přešla z otce na syna a je nyní ve vlastnictví vnuka zakladatele.

Za posledních 80 let firma prošla velkým vývojem, kdy z malé truhlářské dílny vyrostl moderní, globální podnik, který je nyní z hlediska prodejů pátý největší výrobce hraček na světě.

Mateřské sídlo má v Billundu v Dánsku, ale jeho výrobky jsou prodávány ve více než 130 zemích včetně České republiky, kde má jednu ze svých poboček.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.