23. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Feministky kritizují Lego, podporuje prý stereotypy

Nová řada Lega zaměřená na dívky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová řada Lega zaměřená na dívky | foto: Lego.com

WASHINGTON Americká feministická organizace SPARK Movement kritizuje dánskou firmu Lego za její novou řadu stavebnic zaměřenou na dívky. Podle organizace nová řada propaguje genderové stereotypy a figurky v ní kladou přílišný důraz na sexualitu,

Napsal to server Fox News. Lego svou novou řadu stavebnic představilo na konci loňského roku. Figurky v nich nejsou hranaté jako u obvyklých panáčků, ale více připomínají ženskou postavu. Stavebnice pak umožňují sestavit například salon krásy nebo pekárnu.

ČTĚTE TAKÉ:

SPARK Movement novou řadu kritizuje, protože prý propaguje genderové stereotypy. "Říká dívkám, co by pro ně mělo být důležité. Dívky nestaví raketoplány, ale nechávají si udělat nehty," uvedla ředitelka organizace Dana Edellová v narážce na klasické řady Lega, které umožňují sestavit vesmírné lodě, auta nebo hrady.

Hnutí shromáždilo 55.000 podpisů pod dopis, který novou řadu stavebnic kritizuje. Zástupce Lega Michael McNally vyjádřil ochotu sejít se s představiteli SPARK Movement a o stavebnici diskutovat. "Pohled zvenčí - kritický i pochvalný - je pro nás inspirací pro další rozvoj značky Lego," uvedl.

McNally nicméně také podotkl, že nová řada stavebnice se dobře prodává. Firma prý má i kladné reakce od rodičů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz