Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Vzbudil jsem se a medvěd mi šel po hlavě,“ říká napadený Čech

Magazín

  12:04aktualizováno  20:36
OSLO - Český turista byl ve čtvrtek lehce zraněn ledním medvědem na severonorském souostroví Špicberky. Muž patřil k šestičlenné české skupině, která se vydala na výlet asi 30 kilometrů od největšího města souostroví Longyearbyenu.

Lední medvěd zaútočil v době, kdy Čech spal ve stanu. foto: Reuters

Po Břeclavsku se potuluje medvěd, lesníci nabádají k opatrnosti

Medvěd zaútočil v době, kdy Čech spal ve stanu. Záchranáři muže spolu s jednou Češkou přepravili do nemocnice helikoptérou. Žena měla omrzliny.

„Najednou jsem se probudil a nade mnou stál medvěd. Šel mi rovnou po hlavě,“ vylíčil sedmatřicetiletý turista v nemocnici v Longyearbyenu norské televizi NRK dramatickou situaci. Dodal, že zvíře ho vytáhlo za nohy ze stanu. „Snažil jsem se chránit si hlavu jak se dalo. Naštěstí moje kolegyně začala střílet,“ dodal muž, který utrpěl viditelná zranění na hrudníku a na obličeji. V rozhovoru s Českou televizí poranění označil za lehká a až na kousnutí na ruce za povrchová.

Napadený Jakub Moravec, na kterého ve čtvrtek na severonorském souostroví Špicberky zaútočil lední medvěd.

„Zprvu jsem neměl vůbec čas přemýšlet. Jen jsem myslel na to, jak se medvědovi vyhnout. Strach mě přepadl až poté, co byl medvěd zasažen střelbou,“ řekl.

Záchranáři šelmu zastřelili

„Vzbudilo nás volání ‚Medvěd! Medvěd!‘ z druhého stanu. Před každým stanem jsme měli položenou pušku. Kromě toho jsme měli v našem stanu také revolver. Napadení neměli možnost chopit se své zbraně, tak moje matka vzala revolver a na medvěda třikrát vystřelila,“ řekl norské televizi žena, která si v nemocnici nechala ošetřit omrzliny.

Zvíře nakonec ze stanového tábora uteklo. Několik stovek metrů od stanů ho vystopovali přivolaní záchranáři, kteří zraněnou šelmu zastřelili.

„Chtěli jsme během pobytu na Špicberkách vidět ledního medvěda, tohle ale bylo příliš,“ prohlásila Češka. Oba si přejí nemocnici co nejdříve opustit, aby stihli páteční zatmění Slunce.

Světlice se neodpálily

Česká výprava se podle NRK v oblasti utábořila cestou na lepší místo na páteční pozorování zatmění. S sebou prý neměla místního průvodce, kolem tábora ale na noc natáhla bezpečnostní plot, jehož součástí jsou světlice. Ty se však neodpálily. Do pěti do rána se členové výpravy střídali na noční hlídce, potom šli podle norské televize prý všichni spát; hodinu nato medvěd zaútočil. Zraněný Čech v rozhovoru s Českou televizí ale řekl, že střet se šelmou nastal v době, kdy hlídka budila ostatní a kdy připravovala snídani.

Norské úřady, které událost prošetřovaly, uvedly, že výprava měla odpovídající vybavení.

Oba zranění jsou podle seznamu na portálu rockpoint.cz součástí české sportovně-výzkumné výpravy Arctos 5. Její účastníci se podle serveru hedvabnastezka.cz na pobyt na Špicberkách připravovali v Krkonoších, trénovali mimo jiné i manipulaci se zbraněmi v rukavicích.

Na arktických Špicberkách s 2700 obyvateli je v těchto dnech kvůli zatmění Slunce asi 2000 turistů. Norské úřady před několika dny varovaly, aby další lidé již na ostrovy nejezdili kvůli plným hotelům, velkému mrazu a i kvůli nebezpečí, které představují lední medvědi.

V roce 2011 usmrtil medvěd na Špicberkách mladého britského táborníka. V průměru lidé na souostroví ročně zastřelí v sebeobraně tři lední medvědy. Podle místního nařízení by měli být všichni turisté, kteří opustí obydlené části, doprovázeni místním ozbrojeným průvodce.

Úplné zatmění Slunce bude v pátek pozorovatelné z pevniny pouze na Špicberkách a na Faerských ostrovech. Částečné zatmění bude vidět v severní Africe, Evropě a severní Asii. V České republice bude Měsíc zakrývat zhruba 75 procent plochy slunečního kotouče.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat