Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na začátku našeho letopočtu byla prý symbolem statusu v Dánsku husa

Česká husa patří k nejstarším užitkovým plemenům v Evropě a archeologické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká husa patří k nejstarším užitkovým plemenům v Evropě a archeologické... | foto:  Petr Topič, MAFRA

KODAŇ V současné době mohou být symbolem společenského postavení třeba drahá auta či šperky, v Dánsku to v prvních staletích našeho letopočtu byla husa, případně slepice. Podle deníku The Local k tomu dospěli dánští vědci po prostudování nálezů z téměř stovky hrobů z let 1 až 375 našeho letopočtu.

Zmíněné období se na severu označuje jako římská doba železná, kdy Římská říše ovládala velkou část evropského kontinentu a ovlivnila i skandinávskou kulturu. Vliv Římanů se projevil rovněž na způsobu, jakým Skandinávci v té době pochovávali své mrtvé.

Jednou ze změn byl zvyk pohřbívat zemřelé s různými druhy zvířat, přičemž nově zavedené domestikované husy a slepice byly zvlášť význačným symbolem společenského postavení, uvedl časopis ScienceNordic.

Pohřbeni s drůběží

„Před Kristem tyto druhy drůbeže nemáme, takže jsou jasně spojeny s římským způsobem života a vnímáním společenského postavení. V Římské říši byly slepice a husy běžným pohřebním darem, zatímco v Dánsku to byly nové a exotické druhy,“ řekla časopisu Anne Birgitte Gotfredsenová z Dánského muzea přírodní historie při Kodaňské univerzitě.

Gotfredsenová zkoumala kosti zvířat z hrobů a zjistila, že jen několik osob bylo pohřbeno s husami a slepicemi. Hroby, v nichž se našly kosti slepice, obsahovaly zároveň také poměrně cenné předměty. Ale pouze v hrobech, v nichž byly odhaleny kosti husy, se našlo drahé, dovezené římské zboží, upozornila Gotfredsenová.

„Tito ptáci byli určitě vzácní a v této době nenacházíme jejich pozůstatky v běžném domácím odpadu. Vidíme je jen jako celá zvířata v souvislosti s rituály či v hrobech,“ podotkla Gotfredsenová. „Platí také, že čím více druhů zvířat bylo v hrobě, tím vyšší společenské postavení měl pohřbený člověk. Není pochyb o tom, že materiální vyjádření statusu se změnilo v souladu s římskými tradicemi,“ dodala.

Také dnes je třeba za bílým opeřencem vyrazit na venkov.

„Nové pohřební obřady jasně svědčí o kontaktech s Římany a s přijetím jejich zvířat. Jsou zde dokonce jisté náznaky, že lidé (v Dánsku) v té době začali, jako Římané, pořádat pohřební hostiny. Měnil se celý životní styl,“ uvedl archeolog Mogens Bo Henriksen, kurátor Muzeí města Odense.

Husa byla v kultuře Římanů považována za posvátnou; reprezentovala hlavní bohyni starověkého Říma Juno.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!